Prodaja surovega mleka iz mlekomatov je v Sloveniji spodbudila polemiko o tem, ali je uživanje surovega mleka koristno ali lahko predstavlja tudi tveganje za zdravje ljudi. (Foto: Gorazd Kavčič)

Polemika o mleku iz mlekomatov

Test Zveze potrošnikov Slovenije o mleku iz mlekomatov je izzval burno polemiko.

Pozivu Zveze potrošnikov Slovenije k prekuhavanju surovega mleka so se pridružili tudi Inštitut za varovanje zdravja in republiška veterinarska uprava.

Kranj – Zveza potrošnikov Slovenije je v septembrski številki revije ViP objavila rezultate testiranja surovega mleka iz dvaindvajsetih mlekomatov v Sloveniji, ki so pokazali zlasti na pomanjkljivosti pri izpolnjevanju mikrobioloških meril. V štirih vzorcih mleka so našli bakterijo listerio monocytogenes, ki je po navedbah prehranske strokovnjakinje zveze potrošnikov dr. Tanje Pajk Žontar nevarna za zdravje ljudi, če število teh bakterij v enem mililitru preseže sto. Potrošnikom zato svetujejo, da surovo mleko pred uporabo prekuhajo; pristojne organe pa pozivajo k zakonski ureditvi tega področja. Zakonodaja Evropske unije sicer omogoča prodajo surovega mleka, a ureditev tega področja prepušča državam, članicam unije. V Grčiji, na Škotskem, v Islandiji in v Španiji je prodaja surovega mleka prepovedana, na Irskem takšen zakon še pripravljajo. V državah, kjer je prodaja dovoljena (v Italiji, na Madžarskem, v Veliki Britaniji …), je mleko označeno z opozorilom, da ga je pred uporabo treba prekuhati. Po mnenju Zveze potrošnikov Slovenije bi tudi vse mlekomate pri nas morali opremiti s takšnim napisom, saj je surovo mleko lahko nevarno za zdravje ljudi, še zlasti nosečnic, otrok, starejših in ljudi z zdravstvenimi težavami.

Zbornica: analize nekorektne, rezultati napačni

Test, ki ga je zveza potrošnikov izvedla med 17. majem in 1. julijem, je izzval v Sloveniji kar precej burno polemiko o prodaji in uživanju surovega mleka. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije menijo, da so trditve zveze potrošnikov o nevarnem in zdravju škodljivem mleku na nekaterih kmetijah napačne in pretirane, saj temeljijo na nekorektnem postopku vzorčenja in analiziranja, ki ne omogoča dodatne preveritve. Še posebej dvomijo o pravilnosti rezultatov navzočnosti bakterij listerie monocytogenes v mleku, saj naj bi bilo testiranje izvedeno nestrokovno in brez upoštevanja predpisov. Z objavo nepreverjenih rezultatov je bila kmetijam povzročena velika gospodarska škoda, ugotavljajo v zbornici in poudarjajo, da je mleko iz mlekomatov neokrnjeno, zato sta presnova in izkoristek mlečnih beljakovin in maščobotopnih vitaminov večja in boljša.

Kmečki sirarji: surovo mleko je koristno

»Ni res, da ni znanstvenih dokazov o koristih uživanja surovega mleka. V surovem mleku so ohranjeni encimi, mlečnokislinske bakterije in kopica snovi, ki ugodno vplivajo na imunski sistem,« so v Združenju kmečkih sirarjev Slovenije zapisali v javno pismo zvezi potrošnikov, ki so ga podpisale Irena Orešnik, Sirarstvo Orešnik, Majda Tumpej, tehnologinja za predelavo mleka, Megal, in Monika Ravnik, predsednica združenja. Kot navajajo v pismu, znanstvene raziskave kažejo, da koristne bakterije zavirajo rast patogenih, ki pa se bolje kot v surovem mleku razvijajo v pasteriziranem. Ena od raziskav je tudi pokazala, da pitje surovega mleka lahko zaščiti otroke pred astmo in senenim nahodom. V Veliki Britaniji so dokazali, da je bilo med otroki, ki so živeli na kmetijah, manj alergij, na to pa je vplivalo prav uživanje surovega mleka. Dognanja raziskave Tehnične univerze v Münchnu kažejo, da je tako v Nemčiji in v Franciji, kjer je bila raziskava opravljena, z listerio monocytogenes okuženo več sirov iz pasteriziranega mleka kot sirov, narejenih iz surovega mleka.

»Prisotnost listerie monocytogenes je problematična, vendar ne ogroža potrošnikov kar povprek, temveč le občutljive skupine – nosečnice in osebe z oslabljenim imunskim sistemom, nikakor pa ne zdravih potrošnikov, kar kažejo tudi podatki o registriranih primerih listerioze v Sloveniji,« poudarjajo v združenju kmečkih sirarjev in dodajajo: »Mlekomati so v Sloveniji od leta 2009, izdelki iz surovega mleka pa so na voljo že več kot deset let. V letih od 2000 do 2010 je v Sloveniji zabeleženih manj kot osem primerov listerioze letno, letos po nam znanih podatkih niso zabeležili še nobenega.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / nedelja, 1. julij 2018 / 15:02

Rešitelj mater

Tako ga imenujejo v dvajsetem stoletju. Za časa življenja so mu odrekali veljavo njegovih izsledkov. Rodil se je pred dvesto leti, 1. julija 1818, danes pa na vrtovih številnih evropskih porodnišni...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 19. november 2008 / 07:00

Martinov praznik na Trsteniku

V trsteniški župniji, katere zavetnik je sv. Martin, so imeli v nedeljo "s`m`n".

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 19. november 2008 / 07:00

Sklenili prve poravnave

Na spletni strani Občine Cerklje so objavljeni seznami upravičencev do vračila vlaganj v telefonijo iz krajevnih skupnosti Velesovo, Grad, Poženik, Zalog in Brnik.

Jezersko / sreda, 19. november 2008 / 07:00

Alja gre po očetovih stopinjah

V Korotanu na Jezerskem je desetletnico delovanja slovesno praznovala ustanova Sklad Okrešelj, ki denarno pomaga otrokom gorskih reševalcev, umrlih v nesreči na Okrešlju.

Šenčur / sreda, 19. november 2008 / 07:00

V Šenčurju samo najboljša polja

V Šenčurju so v sredo končali javno razgrnitev osnovnega prostorskega dokumenta - občinskega prostorskega načrta.

Zanimivosti / sreda, 19. november 2008 / 07:00

Več kot gol za KROS

Minuli teden se je s sklepno slovesnostjo na novem otroškem oddelku Inštituta RS za rehabilitacijo v Ljubljani končala akcija Več kot gol.