Medene dobrote sredi Kranja
Številni obiskovalci, ki so minulo soboto obiskali Kranj, so bili navdušeni nad novo prireditvijo v središču mesta, saj so prvič lahko obiskali medeni smenj, si ogledali, kako se prideluje med, in seveda poskusili medene dobrote.
Kranj – Prireditev, ki sta jo organizatorja Zavod za turizem Kranj in Čebelarsko društvo Besnica tokrat pripravila prvič, je seveda spremljala tudi glasba, zabavali so se najmlajši pa tudi vsi drugi, ki cenijo delo čebelarjev in njihove izdelke od medu do propolisa in medice. Na slikovitih stojnicah različnih čebelarskih družin je bilo mogoče poskusiti medenjake, si ogledati, kako nastajajo medeni kruhki, najspretnejši so lahko izdelali svojo medeno umetnino.
»Ideja o medenem dnevu v središču mesta se je porodila na enem izmed pogovorov s kranjskim županom Mohorjem Bogatajem. Povezali smo se z Zavodom za turizem Kranj in se skupaj odločili za prireditev, na kateri danes prikazujemo med in medene izdelke. Povabili smo tudi pridelovalce medu, ki ga tukaj prodajajo, člani Čebelarske družine Besnica pa skrbimo predvsem za to, da prikazujemo svoje delo in hkrati delimo tako nasvete kot letake o medu in medenih jedeh. Prav tako smo pripravili pokušino medu, prikazujemo izdelke iz voska in eno najstarejših točil, ki so se pri nas uporabljala, ko še ni bilo sodobnih točil. To je točilo na en sat, ki je še izpred druge svetovne vojne,« je povedal predsednik Čebelarskega društva Besnica Lojze Zupanc in dodal, da ima društvo 22 članov.
»Število članov našega društva je vsa leta podobno, v društvu si med seboj pomagamo in se tudi izobražujemo. Vemo, da so zadnja leta čebele ogrožene. Težave so predvsem zato, ker se v naravi uporablja ogromno kemije, ki čebelam škoduje. V Besnici moram reči, da tako intenzivnega kmetijstva kot drugod ni, zato so tudi težave še obvladljive, saj do sedaj še nismo imeli takšnih pomorov kot marsikje drugje. Upam, da jih tudi v prihodnje ne bo. Se pa ravno sedaj pojavlja huda gniloba čebelje zalege. Odkrita je bila v Naklem in še nekaterih drugih čebelnjakih, tako da imamo trenutno prepoved prevažanja čebel. Ta bolezen se preprečuje z zažiganjem in tudi pri nas smo imeli en primer, ki pa smo ga hitro obvladali,« je tudi povedal Lojze Zupanc.