Na medenem dnevu v starem Kranju so besniški čebelarji obiskovalcem pokazali tudi eno najstarejših točil, točilo na en sat.

Medene dobrote sredi Kranja

Številni obiskovalci, ki so minulo soboto obiskali Kranj, so bili navdušeni nad novo prireditvijo v središču mesta, saj so prvič lahko obiskali medeni smenj, si ogledali, kako se prideluje med, in seveda poskusili medene dobrote.

Kranj – Prireditev, ki sta jo organizatorja Zavod za turizem Kranj in Čebelarsko društvo Besnica tokrat pripravila prvič, je seveda spremljala tudi glasba, zabavali so se najmlajši pa tudi vsi drugi, ki cenijo delo čebelarjev in njihove izdelke od medu do propolisa in medice. Na slikovitih stojnicah različnih čebelarskih družin je bilo mogoče poskusiti medenjake, si ogledati, kako nastajajo medeni kruhki, najspretnejši so lahko izdelali svojo medeno umetnino.

»Ideja o medenem dnevu v središču mesta se je porodila na enem izmed pogovorov s kranjskim županom Mohorjem Bogatajem. Povezali smo se z Zavodom za turizem Kranj in se skupaj odločili za prireditev, na kateri danes prikazujemo med in medene izdelke. Povabili smo tudi pridelovalce medu, ki ga tukaj prodajajo, člani Čebelarske družine Besnica pa skrbimo predvsem za to, da prikazujemo svoje delo in hkrati delimo tako nasvete kot letake o medu in medenih jedeh. Prav tako smo pripravili pokušino medu, prikazujemo izdelke iz voska in eno najstarejših točil, ki so se pri nas uporabljala, ko še ni bilo sodobnih točil. To je točilo na en sat, ki je še izpred druge svetovne vojne,« je povedal predsednik Čebelarskega društva Besnica Lojze Zupanc in dodal, da ima društvo 22 članov.

»Število članov našega društva je vsa leta podobno, v društvu si med seboj pomagamo in se tudi izobražujemo. Vemo, da so zadnja leta čebele ogrožene. Težave so predvsem zato, ker se v naravi uporablja ogromno kemije, ki čebelam škoduje. V Besnici moram reči, da tako intenzivnega kmetijstva kot drugod ni, zato so tudi težave še obvladljive, saj do sedaj še nismo imeli takšnih pomorov kot marsikje drugje. Upam, da jih tudi v prihodnje ne bo. Se pa ravno sedaj pojavlja huda gniloba čebelje zalege. Odkrita je bila v Naklem in še nekaterih drugih čebelnjakih, tako da imamo trenutno prepoved prevažanja čebel. Ta bolezen se preprečuje z zažiganjem in tudi pri nas smo imeli en primer, ki pa smo ga hitro obvladali,« je tudi povedal Lojze Zupanc.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 28. junij 2017 / 07:57

Mladi slikali Kranj

Makedonsko kulturno društvo Sv. Ciril in Metod je ob petindvajsetletnici delovanja organiziralo prvo likovno kolonijo za osnovnošolce.

Objavljeno na isti dan


Žirovnica / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 13:09

Posodobitev gorenjske železniške proge

Nadgradnja železniške proge Ljubljana–Jesenice, s katero bodo zagotovili njeno večjo zmogljivost in varnost, bo predvidoma stekla oktobra prihodnje leto. Zgradili bodo tudi več cestnih podvozov.

GG Plus / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 13:03

Krvna skupina 0+, trideset litrov

Rina Klinar je v skoraj štiridesetih letih krvodajalstva kri darovala kar enainsedemdesetkrat. Nekdanja direktorica Radia Triglav in bivša ministrica je danes dejavna upokojenka, ki še vedno spremlja...

Gospodarstvo / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 12:58

Nihalki bodo zamenjali vrvi

Družbo Velika planina bo še naprej vodil Leon Keder, so te dni odločili nadzorniki, saj je v teku nekaj velikih projektov, ki jih želi dokončati.

Gorenjska / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 12:57

Nasilje ne izbira po starosti

Center za informiranje in svetovanje za žrtve nasilja na Gorenjskem deluje že štiri leta, po pomoč pa se je v tem času obrnilo že več kot štiristo žensk, moških in tudi otrok, ki so se znašli v stiski...

GG Plus / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 12:56

Zlatorog »u kon'c sveta«

V Muzeju Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici je na ogled zanimiva dokumentarna razstava o hotelu Zlatorog. Blišč in beda u kon'c sveta je kar pravi naslov, saj je nekoč hotelski biser danes v precej kla...