Slikar Miro Kačar predstavlja svoja novejša dela na razstavi, posvečeni Ivanu Groharju. Na desni citrarka Marina Kejžar. (Foto: Nadja Stare)

Impresije Mira Kačarja

Ob stoletnici smrti velikega slovenskega impresionista Ivana Groharja so pred kratkim v Galeriji Krvina v Gorenji vasi odprli razstavo likovnih del slikarja Mira Kačarja. Razstava bo na ogled do konca oktobra.

Slovenski slikar, velikan impresionizma Ivan Grohar, čigar stoletnico smrti zaznamujemo letos, prav gotovo spada med največje slovenske umetnike vseh časov. S svojimi neponovljivimi umetninami Sejalec, Pomlad, Macesen, Črednik ter številnimi drugimi se je vpisal na piedestal evropske impresionistične umetnosti.

Po njegovih sledeh danes hodi umetnik, slikar Miro Kačar, ki se s svojim plodovitim delovanjem trudi ohranjati spomin na Groharja. Imenitna razstava Kačarjevih novejših del v Galeriji Krvina v Gorenji vasi to nedvomno dokazuje. Avtor ostaja zvest impresionističnemu slogu ter krajinskim motivom, kar je značilnost tudi Groharjevih del. Oba umetnika torej vežejo isti slog ter podobni motivi, saj, kakor je pojasnil Kačar, oba izhajata iz istega okolja Selške doline. Vendar pa pri Kačarjevih umetninah ne gre za strogo kopiranje Groharjevih del, temveč mu uspe ohraniti svoj prepoznaven stil ter v slike vdahniti lasten umetniški pečat.

Na nadvse dobro obiskanem odprtju razstave je oba umetnika odlično predstavila umetnostna zgodovinarka Polona Škodič. Kulturni program, v katerem so sodelovali člani prosvetnega društva Ivana Groharja Sorica, je povezoval dramski igralec Jože Logar. Razstavo je odprl pokrovitelj in ljubitelj umetnosti Boštjan Šifrar, na ogled pa bo do konca oktobra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 1. marec 2010 / 07:00

Še naprej bodo združevali kmete

Kmetijska zadruga Cerklje skupaj s svojimi predhodnicami obeležuje stodesetletno tradicijo.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / / 07:00

Zastonj prepleskali bolnišnico

V jeseniški bolnišnici je potekalo državno tekmovanje slikopleskarjev. In najboljši rezultat? Na novo prepleskane stene bolnišnice!

Gospodarstvo / / 07:00

Vsako pisanje ni birokracija

Mag. Miran Naglič: "Kmetje bi brez pomoči kmetijskih svetovalcev pri pripravi vlog težko izkoristili ponujeni državni in evropski denar."

Gospodarstvo / / 07:00

Gorenjski čebelarji se bodo združili

Gorenjska čebelarska društva, ki so zdaj vključena v dve zvezi, naj bi se združila v enotno Čebelarsko zvezo Gorenjske.

Gospodarstvo / / 07:00

Arhitektura domov znanih Slovencev

Časopisno založniška družba Kmečki glas je s sofinanciranjem ministrstva za kulturo in s podporo Gorenjske banke izdala knjigo z naslovom Arhitektura domov znanih Slovencev.

Gospodarstvo / / 07:00

V novembru spet deflacija

Vse od polletja povprečje cen življenjskih potrebščin ne narašča več. Tri mesece se povprečje ni spremenilo, v juliju in novembru pa je statistika zabeležila padec.