Zavarovalnica Maribor
Zavarovalnica Maribor je lani obračunala 71 milijonov evrov zavarovalne oziroma pozavarovalne premije za vsa življenjska zavarovanja ali slabih trideset milijonov več kot leto prej.
Cerklje – Zavarovalnica Maribor (ZM) naj bi letos poslovala s petodstotno rastjo glede na leto 2010 ali zbrala 272,7 milijonov evrov kosmate premije. Ob polletju so beležili 5,2 milijona evrov čistega dobička, ob koncu leta naj bi ta znašal 9,3 milijona evrov. Veliko poudarka namenjajo pospeševanju življenjskih zavarovanj. »Medtem ko smo na področju premoženjskih zavarovanj v koraku z državami Evropske unije, je pri življenjskih zavarovanjih razkorak zelo velik. Če povprečen Evropejec na leto za slednja nameni prek 1200 evrov, povprečen Slovenec zgolj dobrih tristo evrov,« pravi Evgen Likl, izvršni direktor marketinga v ZM.
Dodaja, da imajo danes slovenske zavarovalnice podobno razvite produkte kot evropske, še 15 let nazaj, ko so se pojavila življenjska zavarovanja, je bilo povsem drugače. »Sklenjenih imamo približno 1,2 milijona življenjskih zavarovanj, zavarovanci so večinoma podzavarovani,« ugotavlja Likl in dodaja, da so se klasična zavarovanja prodajala glede na dohodke posameznika in manj glede na zavarovalno vsoto. ZM je sicer lani obračunal 656 milijonov evrov zavarovalne oziroma pozavarovalne premije za vsa življenjska zavarovanja ali slabih trideset milijonov več kot leto prej.
Potreba po življenjskih zavarovanjih se v različnih življenjskih obdobjih spreminja. Izhaja iz potrebe po varnosti družine, saj lahko smrt enega od staršev finančno močno prizadene družino. Bistvo tega zavarovanja je varovanje bližnjih ali potomcev. »Nekdo, ki nima kreditov ali otrok, ne potrebuje zavarovanja za primer smrti, zato pa potrebuje visoko nezgodno zavarovanje,« pojasni Likl. Starši s sklenjenim življenjskim zavarovanjem poskrbijo tudi, da bi imeli otroci v primeru smrti dovolj denarja za nadaljnje šolanje, posamezniki, ki imajo najeta posojila, pa poskrbijo, da posojila ne padejo na pleča njihovih dedičev, po poplačilu posojil je na vrsti tudi motiv dodatne pokojnine ...
V ZM so letos ponudili življenjsko zavarovanje Prizma hibrid. »Prvi v Sloveniji smo ponudili zavarovanje, ki iz naložbenega prehaja v varčevanje,« pojasnjuje Lea Jerič, direktorica poslovne enote Kranj. Dodaja, da šablon, koliko naj bi posameznik plačeval mesečno za življenjsko zavarovanje, ni več, priporočilo nemškega strokovnjaka pa pravi, da naj bi se posameznik zavaroval za dva- do štirikratno letno neto plačo. ZM-jev Prizma Hibrid je mešanica klasičnega in naložbenega življenjskega zavarovanja. Združuje aktivno upravljanje premoženja, ob tem pa zavarovancem ponuja veliko varnost in donosnost. »Najslabše je stornirati zavarovanja, saj imamo vsi s tem le stroške, zato smo pri Hibridu ubrali individualni pristop med različnimi tveganji,« še pravi Evgen Likl. V ZM letos beležijo vse več stornacij.