O Blejskem otoku po redni poti
Zaradi odločitve kranjskega sodišča, da bo tožbo za ugotovitev ničnosti sporazuma glede Blejskega otoka obravnavalo po redni poti, lahko nova vlada tožbo enostavno umakne, meni nekdanja ministrica za kulturo Majda Širca.
Bled - Kranjsko okrožno sodišče je odločilo, da bo tožbo ministrstva za kulturo za ničnost sporazuma med državo in župnijo Bled glede Blejskega otoka obravnavalo kot neprednostno zadevo, zato bo o njej odločalo po redni poti. Ker bo tako tožba, ki jo je ministrstvo vložilo pred skoraj tremi leti, na dnevni red kranjskega sodišča najverjetneje prišla šele prihodnje leto, bivša ministrica za kulturo Majda Širca opozarja, da v tem primeru obstaja tveganje, da Blejski otok pristane v rokah Rimskokatoliške cerkve (RKC), saj lahko nova vlada – katerekoli opcije že bo - umakne tožbo.
»Na ta način bi se lahko realiziral scenarij Janša - Simoniti, po katerem naj bi RKC dobila v last nepremičnine na Blejskem otoku, pa čeprav so bili v denacionalizacijskem postopku, ki je trajal več kot petnajst let, cerkvi vrnjeni le sakralni objekti, ne pa tudi ostale nepremičnine, ki jih je Janševa tehnična vlada zasegla tik pred volitvami na potuhnjen način. Denacionalizacijski postopek je bil namreč že končan in zapečaten tudi na Ustavnem sodišču, kar pa RKC in takratne vlade ni oviralo, da ne bi posegla po kulturnem spomeniku državnega pomena in simbolu naše države,« je v izjavi za javnost zapisala Širčeva.
Po sporazumu iz leta 2008, ki ga je tik pred iztekom mandata prejšnje vlade sklenil nekdanji minister za kulturo Vasko Simoniti, se je Cerkev odpovedala denacionalizacijski zahtevi za vrnitev Blejskega otoka v naravi, v zameno pa je dobila v last vse objekte na otoku in celotni otok v 45-letni brezplačni najem. Z nastopom vlade Boruta Pahorja so se na ministrstvu premislili in so sedaj prepričani, da je sporazum ničen, zato zahtevajo njegovo razveljavitev. Prvotno tožbo za ugotovitev ničnosti sporazuma, je kranjsko sodišče aprila letos zavrnilo, ker pravno ni bila pravilno formulirana. Ministrstvo je junija preko državnega pravobranilstva vložilo popravljeno tožbo, katero bo sedaj kranjsko sodišče obravnavalo po vrstnem redu pripadlih zadev. Ker se na ministrstvu za kulturo s tem ne strinjajo, se bodo na odločitev sodišča pritožili. Majda Širca ob tem razmišlja, da je zadnja odločitev kranjskega sodišča v interesu tistih, ki primer Blejskega otoka ne razumejo kot pravno, temveč politično vprašanje.