V torek bo vse jasno
Bo Pahorjeva vlada ostala ali bodo nemara predčasne volitve? Pokazalo se bo v torek, ko bodo poslanci državnega zbora hkrati odločali o morebitnih petih novih ministrih in o zaupnici vladi.
V nedeljo je svet obudil žalostne spomine ob deseti obletnici terorističnih napadov na newyorška dvojčka. Stolpnici Svetovnega trgovinskega centra (WTC) sta se 11. septembra 2001 zrušili, ko sta vanju zadeli ugrabljeni letali. V napadu nanju in na še nekatere cilje v ZDA je umrlo okoli tri tisoč ljudi. Amerika je takrat napovedala vojno terorizmu in Al Kaidi, svet po tem ni bil več isti. Šele po desetletju od padca dvojčkov je uspelo ubiti zloglasnega vodjo terorističnega gibanja Osamo bin Ladna, terorizem kot največja grožnja svetovnemu miru in varnosti pa ostaja.
Patria: niso še prebrali obtožnice
V Sloveniji se nadaljuje najbolj razvpiti sodni proces v državi, sojenje v zadevi Patria. Pravzaprav se niti še ni dobro začel, branja obtožnice še vedno ni bilo. A v ponedeljek so na Okrožno sodišče v Ljubljani prišli vsaj vsi obdolženci: Janez Janša, Jože Zagožen, Tone Krkovič, Ivan Črnkovič in Walter Wolf, ki jim tožilstvo očita jemanje daril za nezakonito posredovanje. Sojenje se je začelo z zahtevami obrambe po izločitvi vrste dokazov in tudi sodnice Barbare Klanjšek, tako kot že prejšnji teden pa tudi v tem ni manjkalo zapletov. Ker je med zasedanjem sodišča prihajalo do neposrednega poročanja iz sodne dvorane na nekatere spletne portale, se je sodišče odločilo odvzeti telefone in prenosne računalnike novinarjem, brez tabličnega računalnika je ostal tudi Janez Janša. Sojenje se bo nadaljevalo 3. oktobra.
Sindikati glasno zoper poseg v plače
Sindikate javnega sektorja je že prejšnji teden razburil predlog parlamentarnega odbora za lokalno samoupravo, da naj bi plače v javnem sektorju znižali za štiri odstotke. Ta teden so svoje nestrinjanje izrazili na javnem shodu pred parlamentom, kjer je o plačah javnih uslužbencev razpravljal odbor za finance in monetarno politiko. Ta znižanja plač v javnem sektorju ni podprl, minister za finance Franc Križanič zagotavlja, da vlada letos ne bo enostransko posegla vanje. O tem, kaj se bo zgodilo s plačami javnih uslužbencev, bo v prihodnjih dneh odločal državni zbor. Sindikati javnega sektorja bodo razpustili stavkovne odbore, če bo odločitev v prid javnim uslužbencem, smo slišali sindikalista Branimirja Štruklja.
Zaslišani kandidati za ministre
Pred matičnimi delovnimi telesi v državnem zboru so ta teden prestali zaslišanja kandidati za ministre: Samo Bevk, Branko Janc, Zdenka Vidovič, Tomaž Orešič in Tamara Lah Turnšek. Predstavili so programe delovanja resorjev, ki naj bi jih pokrivali, če jim bodo tako kot člani parlamentarnih odborov tudi drugi poslanci dali zadostno podporo. Zasliševali so jih pretežno člani odborov iz opozicije. Teh kandidatom ni uspelo prepričati, v opozicijskih strankah že ves čas poudarjajo, da ne bodo glasovali za kandidate, češ da Slovenija potrebuje predčasne volitve in novo vlado, ne pa začasnih rešitev, ki so rešitev le za koalicijo SD in LDS, ne pa za državo.
Rebalans, ministri, zaupnica
O listi kandidatov naj bi poslanci v državnem zboru glasovali že v torek, ko se začne redna seja. Hkrati bodo glasovali tudi o zaupnici vladi. Že včeraj pa se je začela izredna seja državnega zbora, na kateri poslanci obravnavajo rebalans proračuna, ki predvidevajo za 360 milijonov evrov manj odhodkov.
Bo vlada ostala ali se nemara bližamo predčasnim volitvam? V torek bo vse jasno, je dejal eden od ministrskih kandidatov Samo Bevk, ki kandidira za mesto ministra za kulturo.
Manca Košir bo imela stranko
Da so volitve, predčasne ali redne, vendarle že zelo blizu, pa kaže vse večja aktivnost strank in nastajanje novih gibanj, ki kažejo ambicije, da se na volitvah potegujejo za svoje mesto pod političnim soncem. Med njimi je znana publicistka Manca Košir z Gibanjem za trajnostni razvoj, ki se ji pridružujejo Matjaž Hanžek, Erik Brecelj, Dušan Plut in še nekaj iz javnega življenja znanih osebnosti. Ena od njih naj bi bila tudi bančnica Hermina Krt, ki se je na lanskih lokalnih volitvah potegovala za mesto kranjske županje. Nekdanji ljubljanski župan Janez Strgar pa pred sobotnim shodom na Otočcu predstavlja civilno iniciativo Prebudimo Slovenijo, ki po njegovih besedah nima namena postati stranka, pač pa mobilizira kristjane in druge ljudi dobre volje k državljanski aktivnosti.