Mercator v tuje roke?
Pivovarna Laško in Infond Holding nameravata na mednarodnem razpisu prodati skoraj polovico Mercatorja, največjega slovenskega trgovca, trgovski družbi.
Laško, Ljubljana – Kljub nekaterim napovedim, da bo podobno kot Istrabenz tudi Pivovarna Laško zaradi posledic finančne krize, ko bančni sistem še vedno ne deluje normalno, veliki padci vrednosti delnic pa pomenijo za posojilojemalce (tudi tiste za menedžerski odkup družb) precejšnje nove obveznosti, morala razmisliti o odprodaji nekaterih naložb, pa je torkova tiskovna konferenca, na kateri sta direktor Pivovarne Laško Boško Šrot in Matjaž Rutar, zastopnik Infond Holdinga, napovedala prodajo 48,34-odstotnega lastniškega deleža Mercatorja, kar precejšnje presenečenje. Posebej še, ker naj bi to storili prek mednarodnega razpisa, ki naj bi ga objavili že prihodnji teden, pri čemer so odločeni, da naj bi skoraj polovični delež največjega slovenskega trgovca za čim boljši izkupiček prodali trgovski družbi. To bi skoraj povsem gotovo seveda pomenilo, da bo lastništvo Mercatorja prešlo v tuje roke, posebej še, ker je že tudi znano, da svojo lastniško desetino v Mercatorju prodaja tudi Istrabenz.
Prodaja zaradi političnih pritiskov
Seveda vodstvo Pivovarne Laško zanika, da se je odločilo za prodajo lastniškega deleža Mercatorja zaradi posledic finančne krize, pač pa pojasnjujejo, »da je glavni razlog za odločitev za prodajo celotnega paketa delnic družbe Mercator predvsem onemogočanje Skupine Pivovarne Laško, ki so si jo mimo zakonodaje privoščili državni organi, predvsem Urad za varstvo konkurence. Po njihovem prepričanju je šlo za škandalozne in povsem politične odločitve brez pravih pravnih podlag na škodo družbe. Pivovarna Laško bo še naprej vodila pravne postopke tudi na ravni Evropske unije, s katerimi bo dokazala, da je bila povezava med Mercatorjem in Skupino Pivovarna Laško v skladu z zakonodajo«.
Mercator ne bo več samostojen
Na objavo namere o prodaji skoraj polovičnega lastniškega deleža trgovinski družbi se je v sredo odzvalo tudi vodstvo Mercatorja, ki ugotavlja, da bi takšna lastniška sprememba lahko pomembneje vplivala na poslovanje Skupine Mercator. Trgovska družba, ki bi takšen lastniški delež pridobila, bi namreč morala v skladu s slovensko zakonodajo izvesti prevzem družbe, s čimer bi po veliki verjetnosti postala večinski lastnik družbe. S tem bi ves Mercator postal odvisni sestavni del druge trgovske verige, kar bi lahko v pomembni meri vplivalo na strateške usmeritve in poslovanje Skupine Mercator. Mnenje Uprave je, da je Skupina Mercator kot največje trgovsko podjetje v širši regiji in največje slovensko podjetje sposobno samostojno nadaljevati razvoj ter uresničevati poslovno vizijo in začrtane strateške usmeritve.
Nevarnost za delavce in živilsko industrijo
Na informacije o predvideni prodaji pa sta se že odzvala tudi Sindikat delavcev Mercator, Sindikat trgovine pri Konfederaciji sindikatov 90 in Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije. V izjavi za javnost izražajo bojazen za delovna mesta v družbi. Če bi večinski delež Mercatorja odkupila velika tuja trgovska veriga, ki ima lastne potenciale, bi lahko bile posledice za delavce usodne, ker bi nekatere poslovne funkcije postale nepotrebne. V takem primeru bi verjetno prišlo tudi do ukinjanja drugih storitvenih verig, kot so tekstilna in tehnična, za katere morebitni kupec ne bi imel več interesa. Nevarnost vidijo tudi za delavce v živilsko-predelovalni dejavnosti, saj je iz izkušenj znano, da tuje trgovske verige v svojem prodajnem programu dajejo prednost svojim lastnim proizvodom pred proizvodi slovenske živilske industrije. Mercator namreč v svojem prodajnem programu ponuja 70 odstotkov slovenskih proizvodov.
Menijo, da je napovedana prodaja Mercatorja tujemu ali domačemu kupcu širši družbeni problem, ki kliče po nujnemu angažiranju države oz. vlade. Trenutno s tujimi trgi Mercator zaposluje dvajset tisoč delavcev in je od njegovega poslovanja odvisnih še vsaj dvesto tisoč drugih delavcev in njihovih družin.