Slab nadzor največja težava
Največji problem izvajanja dimnikarske službe je slab nadzor nad njenimi izvajalci, je glavna ugotovitev ponedeljkovega posveta o dimnikarski službi.
Kranj – Posvet o dimnikarski službi, ki ga je v ponedeljek v Kranju pripravila Razvojna agencija Zgornje Gorenjske, je naletel na zelo slab odziv, saj so se ga od vabljenih vseh gorenjskih občin udeležili le predstavniki občin Kranj, Tržič in Preddvor ter predstavnik ministrstva za okolje in prostor. Direktor Razvojne agencije Zgornje Gorenjske Stevo Ščavničar je uvodoma dejal, da bo morala država skrbno pretehtati, kaj je primernejše – podeljevanje koncesij ali liberalizacija trga. Ob morebitni vrnitvi pristojnosti podeljevanja koncesij na občine bo po njegovem treba poskrbeti, da bodo občine imele dober pregled nad kadrovsko ustreznostjo dimnikarskih podjetij, na kar je opozoril tudi Marko Hočevar iz Mestne občine Kranj. »Najbolj narobe je, da dimnikarska podjetja, ki evidentno kršijo predpise, niso kaznovana,« je dejal Ščavničar.
Predsednik civilne iniciative Dimnik Tone Kristan je ponovil, da je treba takoj razveljaviti obstoječo zakonodajo, dimnikarsko dejavnost pa v celoti liberalizirati in jo prenesti na občine, ki naj podelijo potrebnemu številu obrtnikov dovoljenja za opravljanje dimnikarske dejavnosti. »Državni organi in zavarovalnice naj tudi uredijo predpise, ki bodo sankcionirali kršilce,« je še dejal. »Pravica do izbire dimnikarja je pogojena z dolžnostjo in odgovornostjo občana, ki bo sankcioniran, če ne skrbi ustrezno za svoje dimnike in kurilne naprave. Tu bi morale bolje delovati inšpekcijske službe,« je pripomnil tržiški župan Borut Sajovic.
Vito Lojk z Ministrstva za okolje in prostor je razložil, da pripravljajo spremembe uredbe o dimnikarski službi, s katerimi naj bi prekopirali nemški model, ki uvaja elemente trga, saj tam serviserjem kurilnih naprav podeljujejo licence, dimnikarji pa občasno nadzirajo kvaliteto dela imetnikov licenc. Poudaril je še, da bo novo ureditev možno uvesti šele po poteku koncesijskih pogodb (zadnje potečejo leta 2019), do tedaj pa je treba kakovost dimnikarskih storitev dvigniti na podlagi obstoječe zakonodaje.