Kmetijsko gozdarski zavod Kranj je v četrtek na Žabniškem polju predstavil pridelovalcem koruze letošnje pogoje pridelovanja koruze in postopke siliranja, predstavniki šestih semenarskih hiš posamezne koruzne hibride, IGM Zagorje in KGZ Sloga Kranj pa apnenje njiv z apnencem. (Foto: Gorazd Kavčič)

Dober pridelek silažne koruze

Pri koruzi, sejani aprila in maja, so pridelki v primerjavi z lanskimi rekordnimi nekoliko nižji, v povprečju pa se gibljejo od 50 do 57 ton na hektar.

Kranj – »Kmetje so spravilo silažne koruze že začeli, dovolj zrela je na vseh lažjih tleh. Zaradi toplega vremena, predvidoma v tem tednu, bo verjetno hitro dozorela vsa koruza, sejana v aprilu in maju,« ugotavlja Marija Kalan, specialistka za rastlinsko pridelavo v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, in dodaja, da letošnjo žetev pospešuje tudi listna progavost, ki se je pojavila predvsem zaradi toplih dni v času zorenja in vlage na listih (jutranja rosa, senčne lege ob robu gozda) in se kaže v rjavih lisah na listih in v suhem listju.

Kot navaja Kalanova, so bile letos za pridelovanje koruze dokaj ugodne razmere. Topel in suh april je omogočil pravočasno setev, padavine v prvih majskih dneh pa enakomeren in dober vznik. Od vznika do avgustovske vročine je koruza normalno rasla in se razvijala, saj v tem obdobju ni doživela nikakršnega stresa. Kot kažejo trenutni izračuni agencije za okolje, so bile temperature v letošnjem poletju v osrednji Sloveniji spet v povprečju za približno dve stopinji višje od dolgoletnega povprečja, maja, junija in julija je bilo od 350 do 450 milimetrov padavin, kar je bilo za rast koruze ugodno, vendar pa je količina padavin predstavljala le osemdeset do devetdeset odstotkov dolgoletnega povprečja. Avgusta je bilo sušno in vroče, vendar to na Gorenjskem ni povzročilo večje škode. Vročina je povzročila predvsem hitrejše zorenje koruze, pri koruzi, sejani v ozimni ječmen, pa tudi prisilno zorenje, kar se bo odrazilo pri nižjem pridelku. Pri koruzi, sejani aprila in maja, so pridelki v primerjavi z lanskimi rekordnimi nekoliko nižji, v povprečju pa se gibljejo od 50 do 57 ton na hektar.

Vse več koruznega hrošča

»Vroč avgust je ugodno vplival na razvoj koruznega hrošča. Povečano število ulovljenih hroščev opažamo tudi na Gorenjskem, na območju Krškega polja in ponekod v Prekmurju pa je koruza zaradi hrošča letos prvič polegla,« pravi Marija Kalan in poudarja, da je za obvladovanje hrošča za zdaj edino učinkovito »orožje« dosleden kolobar – najbolje dvoleten, pri katerem bi koruzo sejali na isto površino vsako drugo leto. Možna je tudi uporaba dovoljenih talnih insekticidov, vendar to pridelavo precej podraži. Zatiranje odraslih hroščev v času cvetenja z dovoljenimi pripravki v sedanji praksi pridelave ne pride v poštev, saj za to ni primerne opreme; kmete pa skrbi zlasti vpliv na okolje in čebele. Za zdaj tudi kaže, da prepoved uporabe semena, tretiranega proti koruznemu hrošču in drugim talnim škodljivcem, ne bo preklicana.

Precej poškodb po koruzni vešči

V posevkih koruze letos spet opažajo precej poškodb po koruzni vešči, zlasti na storžih. »Če bo koruza pravočasno požeta in bo ob žetvi suho vreme, večje škode ne pričakujemo,« pravi Marija Kalan.

Stroški pridelave okrog 1300 evrov

Kalkulacija Kmetijskega inštituta Slovenije kaže, da se letošnji stroški pridelave koruze gibljejo okrog 1300 evrov za hektar. Skupni stroški pridelave se pri prodaji koruze lahko znižajo za višino neposrednih plačil, to je za približno 330 evrov na hektar, ki jih običajno uveljavljajo pridelovalci – prodajalci sami. V tem primeru bi bila izhodiščna cena na trgu okoli tisoč evrov za hektar. »Dokončno bo ceno oblikoval trg, odvisna bo od ponudbe in povpraševanja, pomembno vlogo pa bo pri tem imel tudi videz posevka,« pravi Marija Kalan.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / petek, 1. julij 2016 / 10:39

Pestrost treh kultur

Na letošnjem, že 18. festivalu Etno-folk v Kranju je sodelovalo sedem folklornih skupin. Blizu 150 nastopajočih je občinstvu približalo bogato makedonsko, srbsko in bošnjaško folklorno tradicijo.

Objavljeno na isti dan


Kultura / petek, 23. december 2011 / 07:00

Loški pihalni orkester za božič

V nedeljo, 25. decembra, ob 19.30 bo v Športni dvorani Trata v Škofji Loki Božično-novoletni koncert Mestnega pihalnega orkestra. Pripravili so raznolik program od klasike, jazzovskih skladb, do...

Zanimivosti / petek, 23. december 2011 / 07:00

Praznovanje zimskega solsticija

Zbilje - Včeraj ob 6.30 je bil čas zimskega solsticija, sončnega obrata. Tako kot poletnega tudi zimskega praznujejo v Zbiljah. V tamkajšnjem KUD Zbilje so pripravili tri dogodke...

Zanimivosti / petek, 23. december 2011 / 07:00

Rovtarji odpirajo smučarsko sezono

Stari vrh - Danes se na Starem vrhu začenja smučarska sezona, jutri dopoldne pa jo bodo s prikazom smučanja po starem tam odprli tudi smučarji starodobniki iz društva Rovtarji. N...

GG Plus / petek, 23. december 2011 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Rezljana skrinja

Decembra se je noč podaljšala preko 12 ur in dnevne svetlobe je vse manj. Prvi zimski dan pomeni tudi najdaljšo noč v letu. Sledi ji štirinajst noči, preden se teden dni po novem letu...

GG Plus / petek, 23. december 2011 / 07:00

Vaš razgled