Prodaja po likvidacijskih cenah
"Kupovati prek dražbe podjetja v stečaju je bolj varno kot sicer, saj o vsem odloča sodišče," pravi Simon Prelogar, stečajni upravitelj podjetja Liz inženiring. Prejšnji teden je v Virmašah pri Škofji Loki prodal tri hiše.
Škofja Loka – »Ocenjujem, da je prodaja treh hiš v teh razmerah dobra,« nam je tik po zaključku dražbe hiš povedal Simon Prelogar, stečajni upravitelj podjetja Liz inženiring, ki je v Virmašah zgradilo dvanajst hiš in pred uvedbo insolvenčnega postopka prodalo le eno, sedaj jih je na voljo še sedem. Cene je upravitelj v času stečajnega postopka spustil zgolj za nekaj odstotkov, vendar so osnovne cene ocenjene na likvidacijsko vrednost. Če so bile prej cene postavljene krepko nad dvesto tisoč evrov, so bile na petkovi dražbi 166 tisoč evrov, prišteti pa je treba tudi davek na dodano vrednost.
Prelogar je bil po drugi dražbi zadovoljen in meni, da bo lahko na novi, ki bo čez dober mesec, prodal tudi druge hiše: »Tisti, ki so že kupili, so zelo zadovoljni. Hiše so zgrajene do tretje podaljšane gradbene faze, stojijo že vsaj dve leti in so v dobrem stanju.« Zanimalo nas je, ali kupce odbija nakup od podjetja v stečaju. Stečajni upravitelj pojasnjuje, da se v takšnih primerih kupuje po sistemu videno kupljeno, kjer prodajalec ne odgovarja za stvarne napake, hkrati mora kupec plačati DDV, vendar so cene občutno nižje. »Seveda kupcu ostajajo vse garancije, tako za streho, okna in morebitne naprave, če so v objektu, reklamacij pa podjetje v stečaju ne odpravlja,« pojasni Prelogar.
Meni, da je nakup nepremičnine od takšnega podjetja najbolj varno, saj mora transakcijo potrditi sodišče, izdati sklep o izročitvi nepremičnine kupcu in takoj zbriše vsa bremena na nepremičnini. Tako je kupec zaščiten in se lahko tudi takoj vpiše v zemljiško knjigo kot lastnik. Liz inženiring v stečaju ima sicer na Gorenjskem neprodanih še nekaj nepremičnin, zdaj jih (ali jih bo) prodaja stečajni upravitelj prek dražb.
Tako v Ribčevem Lazu prodaja deset apartmajev v dveh apartmajskih hišah v velikosti od 40 do 80 kvadratnih metrov na enoto. »Apartmaje težje prodajamo, saj je povpraševanja manj, tudi davek je dvajsetodstotni. Tudi zato bom najverjetneje na drugi dražbi cene spustil za petino,« pravi Simon Prelogar. Vsi apartmaji skupaj so ocenjeni na 1,5 milijona evrov, še največ dela pa bo imel stečajni upravitelj s prodajo objekta v Seči pri Portorožu, kjer je 16 stanovanj ocenjenih na 3,8 milijona evrov. Kupci še vedno špekulirajo in čakajo, da bi upravitelj močno spustil cene, vendar o tem ne odloča sam, ampak tudi banke upnice in sodišče. Obe instituciji pa lahko čakata dlje kot kupci na izboljšanje razmer na trgu. Prelogar bo sicer kmalu ponudil tudi stanovanje v Tržiču in poslovne prostore v Duplici pri Kamniku.