Šeststo milijonov davčnega dolga
Za 220 milijonov evrov ni skoraj nobene možnosti za izterjavo.
Ljubljana - Vlada mora dvakrat na leto poročati državnemu zboru o stanju in gibanju davčnega dolga gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov, ki dolgujejo državi več kot štiri tisoč evrov. Po podatkih davčne uprave je 11.777 zavezancev 30. junija letos dolgovalo 598,2 milijona evrov, od tega je bilo skoraj 377,9 milijona evrov aktivnega dolga in 220,3 milijona evrov izvenbilančnega dolga, za katerega je značilno, da so izkoriščene že skoraj vse možnosti za izterjavo. Na seznamu dolžnikov so tudi tisti, ki so zaradi likvidnostnih težav plačali davčne obveznosti z nekajdnevno zamudo. Tako je bilo, na primer, od davka na dodano vrednost, ki bi ga zavezanci morali plačati do 30. junija, v obdobju od 1. do 20. julija poplačanega skoraj 57 milijonov evrov dolga.
Dobre tri petine aktivnega dolga predstavlja dolg do državnega proračuna, skoraj četrtina do pokojninske in dobra desetina do zdravstvene blagajne. Več kot štiri petine dolžnikov dolguje »davkariji« do štirideset tisoč evrov. Sto največjih dolžnikov, od katerih jih je šestdeset že v stečaju, dolguje skupno nekaj več kot 214 milijonov evrov. Največji dolžnik, ki je tudi že v stečaju, je dolžan 15,4 milijona evrov.
Davčna uprava ugotavlja, da je v zaostrenih gospodarskih razmerah in finančni krizi vse manj prostovoljnega plačevanja davkov. V prvem polletju so dolžnikom poslali 186.850 pisnih opominov in 108.782 sklepov o davčni izvršbi, opravili pa so tudi 12.984 telefonskih opominov. Pri izvršbi se vse bolj soočajo z omejitvami na organizacijskem, kadrovskem in tehničnem področju. Učinkovitost izvršbe bodo izboljšali z nekaterimi organizacijskimi spremembami ter s pomočjo informacijskega sistema, ki so ga začeli prenavljati lani.