![](/images/20110902/309029987-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Senatu dan razmisleka
Kranjsko sodišče bo danes razglasilo sodbo zoper Boštjana Razingarja in Amirja Bešića, obdolžena ropa poštarja na Jesenicah.
Kranj - Na okrožnem sodišču v Kranju se je včeraj s končnimi besedami končalo ponovljeno sojenje Jeseničanoma Boštjanu Razingarju in Amirju Bešiću, ki naj bi 30. decembra 2008 v domačem kraju oropala poštarja Gašperja Balantiča in si tako prisvojila 9581 evrov, namenjenih za izplačilo pokojnine. Sodni senat si je vzel nekoliko več časa za razmislek in bo svojo odločitev sporočil danes.
Okrožna državna tožilka Marija Marinka Jeraj je za oba obtožena predlagala po štiri leta in pol zaporne kazni. »Ni dvoma, da sta rop izvršila prav obtoženca. Praktično neposredno po ropu so policisti oba prijeli na istem naslovu, na tem naslovu so našli tudi ukradeni denar, poštno torbo, držalo za kovance in elektronski kalkulator, na katerem so bile najdene biološke sledi Boštjana Razingarja. Obema obtožencema je bilo zaseženo tudi orožje,« je dejala. Prepričana je, da sta rop izvršila skupaj, pri čemer da je imel vodilno vlogo Razingar, ki je rop izvršil, Bešić pa je bil voznik. Zato ne verjame Razingarjevem zagovoru, da je tega jutra k njemu s poštarsko torbo panično prihitel Bešić, ki da je ob prihodu policistov zbežal skozi okno. »Policisti, ki so se zadrževali okoli stanovanjske hiše, bi zagotovo opazili Bešića, če bi zbežal, saj so opazili padec torbe skozi okno,« je pojasnila.
Razingarjev zagovornik Peter Žnidaršič je v končni besedi vnovič opozoril, da je policija kršila osnovne človekove pravice obdolženih in priredila dokaze, le da bi dosegla njuno obsodbo. »Vsi dokazi kažejo, da prvoobtoženi ni mogel storiti očitanega kaznivega dejanja. Napadeni poštar je podal opis roparja, ki ne ustreza Razingarju. Povedal je tudi, da je videl eno samo osebo. Opisal je oblačila roparja, kakršna so bila takoj po ropu najdena v vozilu partnerke soobdolženega Amirja Bešića,« je navedel. Odvetniku se tudi zdi skregano s pametjo, da bi se Razingar kar naenkrat odločil za razmeroma enostaven ulični rop poštarja, po drugi strani pa sta ga policija in tožilstvo (neuspešno) obtoževala, da je z Bešićem izvedel skrbno načrtovane rope varnostnika na Jesenicah, jeseniškega Jeko-Ina in blejskega hotela Savica v letih 2007 in 2008, pa tudi načrtovanja ropa poštnega vozila v Radovljici 16. decembra 2008. »Obdolženi Razingar je mogoče storil kako drugo kaznivo dejanje, zagotovo pa ne tega, kot ga v tem postopku obtožuje tožilstvo, zato predlagam oprostitev,« je potegnil črto odvetnik Žnidaršić.
»Razingarjeva obremenitev Bešića je sporna, toda evidentna,« je ocenil Bešićev zagovornik Milan Krstić in predlagal oprostitev tudi za drugoobtoženega. Opozoril je, da je Razingar njegovo stranko nekorektno obremenil šele dobri dve leti po prvem sojenju. Odvetnik meni, da takšen Razingarjev zagovor niti nima procesne veljave, saj se Bešić (tedaj je bil odsoten) ni imel možnosti z njim soočiti. »Bešić ne ve, kdo je storil kaznivo dejanje, a on ga ni storil. Denar je bil najden v torbici partnerice Razingarjevega brata, ki je tedaj tudi bil v hiši, v kateri so prijeli Bešića,« je namignil, več pa o okoliščinah prijetja obdolženih ni želel razpredati, ker da je tedaj policija nezakonito vstopila v Razingarjevo hišo in je tako vse dokaze pridobila nezakonito. Temu je na prvem sojenju pritrdilo tudi kranjsko sodišče, ko je obdolžena zaradi pomanjkanja dokazov julija 2009 oprostilo, nasprotnega mnenja pa je bilo kasneje višje sodišče v Ljubljani.