Sava zmanjšala izgubo
V prvi polovici leta je Poslovna skupina Sava ustvarila za 20,4 milijona evrov izgube, kar je za petino manj kot v prvih treh mesecih. Tekoče posluje z dobičkom.
Kranj – Na poslovni izid Save znova močno vplivajo slabitve finančnih naložb, kar pomeni, da je izguba 20,4 milijona še vedno velika, čeprav so družbe poslovne skupine v prvem polletju dosegle skoraj 94 milijonov evrov prihodkov od prodaje ali 14 odstotkov več kot v istem obdobju lani. Nova uprava z Matejem Naratom na čelu vse od nastopa mandata pripravlja prenovljen poslovni model za izboljšanje poslovanja in krepitev denarnega toka vseh družb Save, med drugim tudi dezinvestiranje nekaterih naložb. Poleg prodaje Abanke se sedaj dlje časa omenja tudi prodaja deleža v Gorenjski banki kakor tudi delov (celotna divizija je predraga) na področju turizma.
»Finančni položaj Poslovne skupine Sava in družbe Sava je še vedno trden, bo pa za zagotavljanje finančne vzdržnosti in za poplačilo bančnih obveznosti na daljši rok treba izvesti dezinvestiranje dela premoženja Save,« pojasnjuje uprava in tudi ocenjuje, da bosta Gumarstvo in Turizem ob koncu leta presegla načrte, skupni načrti pa bodo odstopali zgolj zaradi slabitev naložb. Gumarstvo je kot največja Savina dejavnost v prvi polovici leta doseglo 60,6 milijona evrov prihodkov ali za 13 odstotkov več kot v prvi polovici leta 2010, dejavnost Turizem pa je zrasla za enajst odstotkov. Druge dejavnosti polletnih načrtov prodaje niso dosegle, vendar njihov delež prodaje v poslovni skupini predstavlja zgolj šest odstotkov prodaje skupine.
Dobiček iz poslovanja skupine je v prvih šestih mesecih znašal 2,5 milijona evrov, le malo več je bilo v tem času investicij (2,7 milijona evrov), kar še vedno kaže na hude težave Save. Matična družba je sicer v prvi polovici leta ustvarila 11 milijonov evrov prihodkov, v večini s prejetimi dividendami Gorenjske banke in Abanke Vipa. »Največji vpliv na dejavnost Naložbene finance Save in s tem na poslovni izid pa so imeli učinki negativnih gibanj na kapitalskih trgih,« pojasnjujejo v Savi.
Vrednosti delnic na Ljubljanski borzi se še znižujejo (tudi v zadnjih dveh mesecih), zato so v Savi morali izvesti oslabitve v višini 37,4 milijona evrov. Čista izguba Save zaradi finančnih naložb pa je prvih šestih mesecih znašala 29,6 milijona evrov, čista izguba poslovne skupine Sava pa je kljub temu ob polletju nižja kot ob četrtletju (20,4 milijona evrov). Delniški trgi pa so še vedno zelo negotovi. Savina delnica je bila letos vredna od 95 do 37 evrov (včeraj so trgovanje s Savo začeli pri 31,10 evra), knjigovodska vrednost ob polletju pa znaša 148,90 evra.