Vročina v delovnih prostorih
Temperatura zraka v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija, razen v t. i. "vročih delovnih prostorih", kjer so temperature povečane zaradi sevalnih temperatur - na primer v kuhinjah.
Kranj - Zaradi visokih poletnih temperatur v številnih delovnih prostorih nastajajo nevzdržne razmere za delo. V Inšpektoratu RS za delo so pojasnili, da so delodajalci zakonsko obvezani zagotoviti varnost in zdravje delavcev v zvezi z delom. V 25. členu pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih je tako opredeljena tudi temperatura v delovnih prostorih. »V tem členu je določeno, da mora delodajalec zagotoviti takšno temperaturo zraka v delovnih prostorih med delovnim časom, da ustreza biološkim potrebam delavcev glede na naravo dela in na fizične obremenitve, razen v hladilnicah, kjer se upoštevajo kriteriji za delo v mrazu,« je razložil Boris Ružič, v. d. glavnega inšpektorja RS za delo.
V omenjenem pravilniku je določeno, da temperatura zraka v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija, razen v t. i. »vročih delovnih prostorih«, kjer so temperature povečane zaradi sevalnih temperatur – na primer v kuhinjah. »V takih primerih mora delodajalec na ustrezen način poskrbeti, da temperature zraka v pomožnih prostorih, hodnikih in stopniščih, ki so v povezavi z vročimi prostori, niso višje od 20 stopinj Celzija,« razlaga Ružič. Ob tem opozarja, da mora delodajalec v skladu z zakonom o varnosti in zdravju pri delu zagotoviti tudi preiskave delovnega okolja, kar pomeni, da se morajo opraviti meritve toplotnih razmer (temperature, relativne vlažnosti in hitrosti gibanja zraka) v delovnih prostorih in potem ugotoviti stopnjo toplotnega udobja.
Inšpektorat za delo priporoča delodajalcem, da v primeru, ko je delovno okolje izpostavljeno visoki temperaturi, prerazporedijo delovni čas na zgodnejše ure, odmori med delovnim časom naj bodo pogostejši in daljši, zmanjša naj se intenzivnost dela, delavci pa naj imajo na voljo tudi dovolj osvežilnih brezalkoholnih napitkov. V primeru, da delo poteka v ekstremno visokih temperaturah, je priporočljivo vedno delati v paru zaradi morebitne medsebojne pomoči. Inšpektorat še priporoča, da ob uporabi klimatske naprave v delovnem okolju delodajalec upošteva pravilo, da naj bo temperatura delovnega okolja za sedem stopinj Celzija nižja od zunanje, klimatska naprava pa naj bo nameščena tako, da zaposleni ne bodo neposredno občutili hladnega pihanja.
Delavec ima pravico odkloniti delo, če mu grozi neposredna nevarnost za življenje in zdravje, ker niso bili s strani delodajalca izvedeni predpisani varnostni ukrepi ter zahtevati, da se nevarnost odpravi. »Občasno (zlasti poletno) zvišanje temperature v delovnih prostorih tudi nad 28 stopinj Celzija praviloma v večini primerov ne predstavlja neposrednega ogrožanja zdravja in življenja delavca oziroma zahteva ustrezno presojo pooblaščenega zdravnika,« pojasnjuje Ružič.