Pinesta je "zakon"
"Skoraj vsak dan nas kdo vpraša, ali bo Pinesta obstala v takšni obliki, kot je, ali pa bo prihodnje leto že hotelski kompleks. Tretje leto smo lastniki Pineste, pripravljamo se na četrto sezono in zagotavljam, da te bojazni ni," je dejal direktor Pineste Robert Širnik. V povprečju imajo med poletno sezono 33 tisoč nočitev, večinoma osnovnošolcev.
Kranj – V četrtek popoldne so iz Kranja odpeljali trije avtobusi otrok v Pinesto pri Novemgradu. »V štirinajstdnevno zdravstveno kolonijo potuje 108 otrok, večinoma so iz občin Tržič, Kranj in Škofja Loka. Na desetdnevno letovanje gredo tudi otroci s posebnimi potrebami iz kranjskega Sončka. V Novemgradu se nam bo v tem terminu pridružila še skupina otrok iz več koncev Slovenije, ki imajo celiakijo. Nekateri gredo na oddih, za nekatere so to edine počitnice. Poudarek je na druženju, socializaciji, spoznavanju drugačnosti, strpnosti, timskemu delu, življenju v skupnosti …,« je pred odhodom povedala Lota Gasser, pedagoška vodja četrte izmene. Oče štirinajstletne Jerneje Miran Kolbl je dejal: »Jerneja letuje prek Sončka, v Pinesti je bila že velikokrat. Vsako leto komaj čaka, da spet gre. Imajo se odlično, letovanje je dobro organizirano, otrok s tem veliko pridobi.« V živahni druščini mladih sta bila tudi najstnika Luka. Oba sta v Pinesti že bila in se rada vračata, ker je tam veliko prijateljev in tudi punce, kot sta hitro še dodala.
Dolgoletna tradicija
Kompleks Pinesta z dolgoletno tradicijo zdravstvenih kolonij ima dve stavbi s centralnim objektom, v katerem sta kuhinja in jedilnica, ter štiriindvajset bungalovov. V eni izmeni lahko sprejmejo do štiristo otrok, večinoma so to osnovnošolci. »Kapacitete so v glavnem polne, manj jih je za zdaj prijavljenih konec avgusta in septembra. Zdravstvene kolonije so štirinajstdnevne, v tem času zagotavljamo osebje (kuharje, vzgojitelje, pedagoškega vodjo, zdravnika, medicinsko sestro). Otroci s posebnimi potrebami imajo tudi svoje spremljevalce in svoj program, mi jim zagotavljamo nastanitev, hrano in ambulanto. Otroci lahko letujejo le s priporočilom družinskega zdravnika. Smo koncesionarji Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), kar pomeni, da otrokom z zdravstveno indikacijo polovico cene letovanja plača zdravstvena zavarovalnica, mi pa smo zavarovalnici dolžni poročati o vsakem otroku posebej. Veliko otrok prihaja tudi iz socialno ogroženih družin, zanje po svojih zmožnostih del denarja prispevajo tudi občine. Del sredstev pridobimo še prek akcije Pomežik soncu pa tudi sami se trudimo, da pridobimo sponzorje, donatorje,« je povedal direktor Pineste Robert Širnik in dodal, da imajo pri zdravstvenih letovanjih prednost otroci iz Gorenjske.
Zdravstvena oskrba
»Ambulanta v Pinesti je relativno dobro opremljena, letos smo kupili nov oksimeter, invalidski voziček, bergle in določene inštrumente po posvetu z zdravnikom in medicinsko sestro, ki v Pinesti delata prostovoljno, brez plačila. Od letos smo povezani tudi z Dekto. Dekta je dežurna ekipa v Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani, ki deluje štiriindvajset ur, nanjo se lahko obrnemo v primeru, da potrebujemo nujno informacijo oziroma nasvet v primeru, da se kak otrok poškoduje ali če pade v šok … Dežurna ekipa je na voljo za pomoč našemu osebju. Če bi bilo kaj hujšega, pa organiziramo rešilni prevoz do bolnišnice v Izoli,« je razložil Širnik in poudaril: »Apeliram na starše, naj vedno povedo vnaprej, kakšne zdravstvene težave vse imajo njihovi otroci. Naj jih ne skrbi, da bi zaradi tega otroka zavrnili. To, da ne vemo vnaprej, da ima otrok še alergijo poleg neke druge bolezni, je lahko zelo nevarno. Če imamo vse informacije, se na to lahko ustrezno in pravočasno pripravimo in odzovemo.«
Lastništvo Pineste
Pinesto je pred dobrimi tremi leti kupilo podjetje Levant od nekdanjih družbenikov. Direktor Levanta je Robert Širnik, tudi ustanovitelj Mediteranskega inštituta za monitoring (MIM). MIM je organiziran kot zavod in je neprofitna organizacija, ki lažje kandidira tudi za evropska sredstva, kot je poudaril Širnik ter dodal: »Zavod MIM, katerega poglavitna orientacija je ekologija, ima tri sklope dejavnosti, ena od teh je znanstveno raziskovalno delo in šolanje, kamor smo vključili Pinesto, ki sodi v naš koncept. Obdržali smo kompleten program Pineste, prednost imajo otroci z zdravstveno indikacijo, otroci s posebnimi potrebami … Edina razlika je v tem, da obstoječim pedagoškim delavnicam postopoma dodajamo več tem s področja varovanja okolja.« Širnik je pojasnil, da se zavod MIM financira še iz donacij, sponzorstev in določenih del, ki jih lahko zaračunajo. Zavod MIM nima zaposlenih, Širnik je direktor podjetja Levant in, kot pravi, prostovoljno - brez plačila - tudi direktor Pineste in Zavoda MIM.
Lastništvo zemljišča Pineste je v sodnem sporu, prilašča si ga državna DSU (naslednica Slovenske razvojne družbe), prilašča si ga tudi ZZZS, kakor tudi občina Novigrad, podjetje Levant pa je kupilo podjetje in blagovno znamko Pinesta. Sodišče bo imelo zadnjo besedo. Širnik je opozoril le na to, da je v takem položaju prek petsto slovenskih pravnih oseb, podjetij, ki imajo domove na Hrvaškem. Tisti, ki so v četrtek potovali v Novigrad v Pinesto, pa se s tem ne ukvarjajo. »Lastništvo nas ne zanima, pomembno je, da zdravstvene kolonije otrok ostajajo v takih okvirih in pod takimi pogoji, kot smo jih bili vajeni vsa leta do sedaj,« smo slišali od odraslih v četrtek ob odhodu četrte izmene v Pinesto pri Novemgradu.