Kako svet potegniti iz rdečih številk?
Borze po vsem svetu so te dni po vrsti, v smeri gibanja sonca, zašle globoko v rdeče številke.
Zadnji svetovni borzni potop se je sprožil v trenutku, ko so najvišjo oceno ZDA v eni od bonitetnih hiš znižali z AAA na AA+. Nekdo si je drznil povedati ZDA in svetu, da se sprenevedajo in lažejo drug drugemu. V ZDA so bili ogorčeni, saj se jim že zelo dolgo ni zgodilo, da bi stanje njihovega gospodarstva, predvsem njihovih financ in zadolženosti, ocenjeval kdo drug kot le oni (država) sami. Pa je ocena realna? Ne, ni realna, še vedno je previsoka, predobra ... ZDA so veliko večji in težji finančni bolnik, kot se zdi večini ljudi. Pravzaprav so v slabšem stanju kot Grčija, zaradi katere je javnost v Evropi zgrožena in razdeljena. Prepočasi ji pomagamo v evrskem območju. Preveč mencamo. Posledice finančne krize ZDA že predolgo dušijo svetovno gospodarstvo. ČAS JE, DA SE ZAČNEMO VMEŠAVATI V NOTRANJE ZADEVE ZDA. Kriza je preresna, da bi smeli dovoliti ZDA, da potaplja Evropo.
ZDA so lastne finančne potrebe reševale z zadolževanjem - z izčrpavanjem japonskega, korejskega in kitajskega gospodarstva. Trošile so veliko več, kot bi smele. Gospodarsko so bile največje, dolar pa je bila svetovna valuta št. 1. Kalifornija je objektivno bankrotirala že zdavnaj, pa ni v Washingtonu ne v nobeni drugi zvezni državi nikomur prišlo na misel, da bi Kalifornijo izključili iz dolarskega območja. V primeru Grčije so populistični predlogi o izključitvi iz evrskega območja, celo iz EU, rasli kot gobe po dežju. Populistični politiki so Grčiji odrekali pomoč in solidarnost, da bi hranili rastoče javno nezadovoljstvo in se poceni dobrikali nevednim volivcem doma. Premalo so ljudem pojasnjevali, da z ukrepi pomagamo domači valuti - evru in našim gospodarstvom. Namesto odgovornosti, vizionarstva, voditeljstva in pravega državništva so evropski politiki raje in predolgo uprizarjali ceneno politikantstvo na škodo gospodarstev.
Čas je za ukrepanje, odločanje, posredovanje, da se povrnejo zaupanje, stabilnost in optimizem, ki so pogoj za naložbe, nakupe, rast in okrevanje. Ne smemo se tolažiti, da je Grčija vseeno boljša kot ZDA, ampak moramo narediti red na širšem domačem dvorišču znotraj evrskega območja in med članicami, ki so ohranile lastne valute. Nujno potrebujemo več skupnostnih metod odločanja, solidarnosti, več EU in Evrope. V evrskem območju se moramo čim prej odločiti za EVRSKE OBVEZNICE, jih ponuditi svetovnemu trgu ter prožno in učinkovito odgovoriti na poziv Kitajske, ki išče bolj stabilno svetovno valuto od dolarja. Zakaj ne bi Kitajcem omogočili, da kupujejo naše vrednostne papirje, da povečamo priliv svežega denarja v EU in zaženemo naša gospodarstva?
Strašiti ljudi na zalogo je nepotrebno, nevarno in neodgovorno. Zdaj potrebujemo jasne in zgodovinske odločitve, ki bodo razumljive ljudem v Evropi, v EU in po svetu. To je realna pot iz krize, v kateri smo se znašli. Da bi bila uresničljiva, potrebujemo odgovoren in enoten odziv voditeljev, šefov držav in vlad članic EU. Potrebujemo več Evrope!