Pašo poslabšalo hladno poletje
Pretežno deževno in hladno julijsko vreme paši na Veliki planini letošnje poletje ni naklonjeno, zato je mleka manj, je pa zato več kravjih bolezni.
Velika planina – Za pastirji Velike planine sta že dva meseca pašne sezone in kot kaže, bodo na planini ostali le do začetka septembra, saj se trava na pašnikih, kjer se tudi letos pase 350 glav goveje živine, ob takšnem vremenu ne bo več obraščala.
»Letos je paša res slabša kot lani. Spomladi je bila suša, julija pa je bilo preveč mraza in res se ne spomnim, kdaj smo nazadnje imeli tako hladno poletje. V drugi polovici julija so jutranje temperature padle na 5 stopinj Celzija, trikrat je bila planina povsem bela od slane in res je bilo kar nekoliko čudno. Krave morajo za zadostno količino trave tako prehoditi večje območje in mleka je zaradi mraza precej manj kot lani. Težki in razmočeni tereni so letos krivi tudi na veliko zvinov in drugih nožnih bolezni, tako da precej krav šepa, saj se zaradi vsakodnevne paše poškodbe težko zacelijo. Pojavlja se tudi veliko vnetij. Vremenska napoved za avgust je sicer boljša, a vprašanje, koliko se bo trava še lahko obrasla,« pravi Jože Spruk iz Bistričice, ki kot gospodar planine velikoplaninske pastirje letos vodi že peto leto zapored. Pastirji so pod njegovim vodstvom prav v teh dneh tako končali s čiščenjem planine. Pokosili so čmeriko, ki je strupena predvsem za teličke, in posekali majhne smreke in grmovje, ki se je razraslo na pašnikih. »Na planini se je treba držat reda, tako glede paše, kot glede vode, čiščenja okolice in urejanja pašnikov. Dela na planini res ne manjka, zato smo še toliko bolj veseli mladine, ki ima kot kaže s tem vse več veselja,« je zadovoljen Spruk, ki vodi tudi obnovo t. i. Parlamenta, koče sredi pastirskega naselja, ki je last Agrarne skupnosti Velika planina. Letos bodo zamenjali streho.
Jože Spruk je skupaj s svojo ženo eden od približno 25 pastirjev, ki na Veliki planini preživi celotno sezono (pastirskih bajt v Velikem stanu je sicer 68). Skupaj skrbita za osem svojih krav, ki so skoraj vse dojilje, zato z molžo in predelavo mleka nimata veliko dela. Je pa med pastirji kar nekaj takih, ki mleko in mlečne izdelke, predvsem kislo mleko z žganci in sire, prodajajo obiskovalcem planine. Čeprav je le-teh občutno manj kot lansko poletje, prodajo vse mlečne izdelke, ki jih predelajo.