Domači in prijazni Banovci
Glasovi izletniki so v petek odkrivali desni breg Mure. Babičev mlin so v preteklosti že spoznali, tokrat jih je navdušila rdeča barva medu, prijetno utrudilo pa kopanje v Banovcih.
Glasovci so se spet odpravili v objem desnega brega Mure. Kar precej je bilo med popotniki novih obrazov, česar smo še posebej veseli, med starimi znanci naših izletov pa smo naleteli na precej pohvalnih besed o moki iz Babičevega mlina. Tega smo si sicer ogledali, a je večino zanimal bolj nakup moke kot predstavitev mlina. Še prej nas je v Veržeju sprejel lokalni vodič Marko, nam razkazal Zavod Marianum, ki ga poznajo po redu Salezijancev, in njihov Center domače in umetnostne obrti, v neposredni bližini so pred kratkim odprli Ekomuzej (za rokodelski center severovzhodne Slovenije), tako da smo si ogledali še tega. Kot vedno so nas v Veržeju sprejeli nasmejani, odprtih rok, vsakič pa izletnikom postrežejo tudi s kozarcem njihovega, domačega vina.
Potem nas je pot vodila v Banovce, vmes smo se ustavili še v deželi čebelarskega Janka in Metke, če se lahko tako izrazimo. Ogledali smo si namreč čudovito urejen Čebelarski muzej Krapje čebelarstva Tigeli, kjer Dragica in Jožef skrbita tako za izredno urejene razstavljene eksponate kot okolico, mimogrede pa vas navduši še urejen zeliščni vrt. Največji zaklad muzeja predstavlja stari čebelnjak iz konca 19. stoletja, ki je osmerokotne oblike, izdelan po paviljonskem načrtu, s strešno lino za zračenje in svetlobo, v njem pa je 84 panjev po sistemu Naiser. Teh panjev se že desetletja ne uporablja več, marsikateri mladi čebelar pa jih sploh ne pozna. Zanimiv je tudi njihov med z rdečo peso, pri čemer je med rdeče barve, in če vam primanjkuje železa, na primer, a vam rdeča pesa ne prija, potem je to idealna rešitev. S sokom rdeče pese oplemenitijo med v satju in tega potem čebele predelajo in dodatno oplemenitijo z izločki svojih žlez ter ga konzervirajo - če smo pravilno razumeli postopek pridobivanja tovrstnega medu. Med tako dobi značilni barvni odtenek rdeče pese, pa tudi prevzame nekatere njene zdravju koristne lastnosti.
Po obisku prijetnega čebelarskega okoliša smo se odpeljali naprej v Banovce, kjer so si izletniki privoščili kosilo in kopanje. Prepoznavnost Banovcev v zadnjih letih sloni na njihovih gusarjih, zanimivi družinski animaciji, imajo pa tudi prvi naturistični kamp ob termalni vodi v Evropi. In ko smo se znašli v prijetnem okolju Term Banovci, smo se sprostili, kar se je najbolj opazilo zvečer, ko smo se z avtobusom vračali na Gorenjsko, saj je večina v avtobusu dremala.