Smejo zaračunati jalovo energijo?
Urad za varstvo konkurence je začel postopek ugotavljanja kršitve zakona o preprečevanju konkurence zoper Sistemskega operaterja distribucijskega omrežja (SODO) in Elektro Gorenjska.
Kranj - Že v letu 2009 je Elektro Gorenjska (EG) brez vnaprejšnje napovedi malim hidroelektrarnam na Gorenjskem začel zaračunavati t. i. jalovo energijo. Za to naj ne bi imeli podlage v pogodbah, tega ni storil noben drug operater, jalovo energijo so zaračunali tudi za nazaj. EG grozi globa do deset odstotkov letnega prometa oziroma v njihovem primeru do deset milijonov evrov.
Bojan Luskovec, predsednik uprave EG, pravi, da iz Urada za varstvo konkurence (UVK) niso prejeli nobenega zaprosila ali sklepa o začetku postopka: »Prejeli smo obvestilo družbe SODO. Teza o omejevanju konkurence pri malih proizvajalcih je težko razumljiva, saj je zakonsko urejen in obvezen odkup vse električne energije, ki jo proizvedejo male elektrarne po fiksni, subvencionirani ceni.«
V EG so nam razložili, da jalova energija zgolj obremenjuje distribucijsko omrežje in posledično omejuje zmožnost prenosa koristne delovne energije, da je jalova energija posledica karakteristike uporabnika omrežja in da če ta poleg bremen, kot so klasične žarnice, električne peči,…, uporablja tudi naprave z usmerniškimi vezji (računalniki in druga sodobna elektronika), elektromotorje in podobno, postane tak odjemalec (proizvajalec) tudi proizvajalec ali porabnik jalove energije.
»Večji odjemalci in proizvajalci so dolžni plačati prekomerno obremenjevanje distribucijskega omrežja, za proizvajalce ta obveznost velja od leta 2006. Proizvajalce smo večkrat opozarjali na njihovo obveznost, žal pa nekateri niso prenehali prekomerno obremenjevati omrežja,« pravijo v EG in dodajajo, da so prej stroške uporabe omrežja, ki so jih s tem povzročali, dejansko plačevali vsi uporabniki omrežja. Prevzem jalove energije je mogoče učinkovito zmanjšati z vgradnjo kompenzacijskih naprav pri odjemalcu ali proizvajalcu električne energije, za to pa niso bili zainteresirani, saj so prej jalovo energije koristili zastonj.
Prej kot ostali distributerji so v EG začeli zaračunavati jalovo energijo zato, ker naj bi bili bolje pripravljeni na njeno merjenje, sicer bi to morali izvajati vsi distributerji. »Povprečna vsota mesečnih obveznosti vseh proizvajalcev električne energije na našem področju, teh je več kot sto, je leta 2009 znašala približno sedem tisoč evrov. Potem je prevzem jalove energije zaradi nameščanja kompenzacijskih naprav začel padati, zato je danes povprečna vsota mesečnih obveznosti za vse proizvajalce nižja od tisoč evrov,« pojasnjuje Renata Križnar iz EG.