Kopalci povsod, redarji nemočni
Občina je obalo Blejskega jezera opremila z opozorilnimi tablami, ki prepovedujejo sončenje in kopanje, a jih kopalci ne upoštevajo, ker jih redarji ne morejo kaznovati.
Bled – Uradno sta ob Blejskem jezeru le dve kopališči, ki ju je kot območje kopalnih vod določila tudi Agencija RS za okolje: Velika Zaka in Grajsko kopališče. Zanju sta določena upravljavca, ki skrbita za red in varnost. Kopalne vode so tudi na območju Male Zake, vendar tam, kot pojasnjuje na Občini Bled, na žalost zaenkrat ni pogojev za boljšo ureditev kopališča, zlasti zaradi prostorske stiske in potreb veslačev. »Svoji kopališči imata še Vila Bled in Grand hotel Toplice. Vse ostalo so »divja« kopališča, kjer pa večinoma nimamo pristojnosti zaradi lastništva. Največji takšen primer je na Mlinem, kjer je zemljišče v postopku denacionalizacije. V primeru občinskih zemljišč naši redarji kopalce opozarjajo na nedovoljeno kopanje in jih usmerjajo v urejena kopališča,« je povedal direktor blejske občinske uprave Matjaž Berčon.
Da ni čisto vsa obala namenjena kopalcem, tako obiskovalce Bleda opozarjajo obvestilne table o prepovedi kopanja in ležanja na travi v Zdraviliškem parku, v parku pod promenado pa tudi v Mlinem in Mali Zaki, a to navdušenih kopalcev ne odvrne od poležavanja na obali, saj občina nima posebnega odloka, s katerim bi tovrstno početje lahko prepovedala in tudi sankcionirala. »Občinski redarji v tem trenutku žal lahko samo opozarjajo, kaznovati ne morejo. Žal je to tudi eno tistih področij, kjer pristojnosti med državo in lokalnimi skupnostmi niso dorečen oziroma obstaja velika pravna praznina.«