Fant, ki se je povzpel na balkon in mu je dekle prižgalo cigaro, je vasovanje lahko štel za uspešnega. (Foto: Tina Dokl)

Vasovali so, ohcet pa je odpadla

V Bohinju so konec tedna organizirali tradicionalen etnografsko zasnovan vikend. V petek so planirali vasovanje, v soboto kmečko ohcet, ki pa so jo zaradi slabe vremenske napovedi odpovedali.

Igralci so v igri oblečeni v bohinjske noše iz konca 19. in začetka 20. stoletja, ter v oblačila, ki naj bi jih v Bohinju nosili v začetku 19. stoletja.

Srednja vas pri Bohinju – Organizatorjem Etno vikenda jo je tokrat zagodlo vreme in so izpeljali le petkovo večerno vasovanje, pravzaprav igro z istoimenskim naslovom. Kulturni program se je v središču vasi, pod vaško lipo v Srednji vasi pri Bohinju začel že uro pred igro. Nastopili so domači pevci - kvartet Polži, zaigral je pihalni kvintet Godbe Gorje, navdušila pa je tudi citrarka Tjaša Repinc.

O vasovanju je spregovorila tudi Marjeta Preželj, strokovni vodja Folklorne skupine KD Bohinj. Vasovanje je ljudski običaj, ki ljudem na vasi ni tuj, le od vasi do vasi se morda malce razlikuje.

Prikaz vasovanja, ki smo ga spremljali, opisuje šege in navade, dogodivščine na vasi, vsebuje ples, je v bohinjskem narečju in ima tri dejanja. Prežljeva pove, da scenarij ostaja enak, le vsakič ga morda priredijo le v toliko, če v njem nastopajo drugi, novi igralci. Prvo dejanje petkovega Vasovanja nam pokaže, kako so se včasih mladi dogovarjali, kje bodo trkali, vasovali, komu dali lectovo srce; drugo prikaže vasovanje v primeru, če je vasovalec iz sosednje vasi in nima pravice vasovati, pa tudi dekleta vsem ne odprejo vedno, včasih koga celo mati polije z vodo; tretje dejanje pa je prikaz 'fantovšne', ki je v teh krajih še vedno zelo živ običaj. Za vasovalca pa je bilo vasovanju uspešno, če mu je izbranka odprla okno, prižgala cigaro, pripela nageljček in sprejela lectovo srce.

Odrasli člani FS KD Bohinj se vsako leto dobro spopadejo z vasovanjem, pripravijo zanimivo predstavo, ki nikoli ni podobna tisti iz prejšnjega leta. Povezovalca igre med dejanji tudi v tujih jezikih razložita vsebino, tako da tuje občinstvo oziroma turisti ravno tako vedo, zakaj France leze po 'lojtri' na balkon in čemu mu Lenka pripne nagelj.

           

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / četrtek, 2. julij 2015 / 10:22

Dan podzemnih lepot

Društvo za raziskovanje jam Kranj je na Vodiški planini priredilo jamarski dan, kjer so pokazali svojo dejavnost in dosežke.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Mekinjski samostan naprodaj

Uršulinke samostan, ki je v Mekinjah že več kot sedemsto let, prodajajo zato, ker ga niso več zmožne vzdrževati. Občina se je predkupni pravici odpovedala, kupca za skoraj 5 milijonov vredno stavbo pa...

Kronika / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Ceste vzele dve življenji

V prometnih nesrečah na Zgornjem Brniku in pri Svetem Duhu sta minuli konec tedna umrla 46-letni Kranjčan in 28-letni Škofjeločan, zdrs na poti proti Triglavu pa je bil v petek usoden za mladoletnega...

Šport / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Kralje višin zaustavilo sneženje

Gorski tek na Grintovec se je zaradi slabega vremena za tekmovalce letos končal že na Kokrškem sedlu, najhitrejša pa sta bila Lucija Krkoč med ženskami in Ahmed Arslan med moškimi.

Tržič / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Še zadnjič v starem bazenu?

Na letnem kopališču v Tržiču se je letošnja sezona začela dokaj pozno. Kopalci so prvič zaplavali v ogrevanem bazenu 26. junija.

Zanimivosti / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Plin do konca in avanturam naproti

Več kot 4200 kilometrov, šest držav in osem potovalnih dni - in vse to z motorjem. Klavdija Zorman iz Cerkelj zadnja leta živi svoje sanje in po Evropi potuje s svojo dvokolesno "najdražjo".