Podobe vojnih dni
V četrtek, 14. julija, so v prostorih kranjske Mestne hiše odprli dokumentarno fotografsko razstavo z naslovom Osamosvojitev Slovenije - Podobe vojnih dni na Gorenjskem, ki jo je pripravil Gorenjski muzej.
Monika Rogelj je izmed številnih izbrala okoli trideset fotografij o ključnih dogodkih in življenju na Gorenjskem v času desetdnevne vojne za Slovenijo, ki predstavlja eno izmed najpomembnejših prelomnic v slovenski zgodovini. Razglasitvi samostojne Republike Slovenije 26. junija 1991 je sledilo vojaško posredovanje Jugoslovanske armade. Začela se je vojna in komaj rojena država je morala svoj obstoj braniti z orožjem. Pripadnikom Teritorialne obrambe, Slovenske policije in lokalnih oblasti je v večini primerov s pogajanji uspelo preprečiti večje spopade in doseči čimprejšnji umik armade. Kljub temu so bile v vojaških posredovanjih na Gorenjskem ubite štiri osebe, slovenski vojak in trije civilisti.
Pomemben dokument tistega časa so fotografije, zbrane v preteklih dvajsetih letih. Največ fotografij sta prispevala naš časopis Gorenjski glas in Mirko Kunšič, dopisnik časopisa Delo, nekatere pa so iz zasebnih arhivov. Na razstavi je moč videti tudi znamenito Kunšičevo fotografijo vrha Triglava, kjer so deset dni pred osamosvojitvijo slovenski gorski reševalci razgrnili veliko slovensko zastavo.
Na odprtju sta spregovorila tudi podžupan Kranja Bojan Homan ter minister za informiranje v času vojne Jelko Kacin. Kacin je poudaril pomembnost takratne strategije Slovenije, ki se je vseskozi zavzemala za mirno rešitev razmer, Homan pa je izrazil željo, da bi si razstavo poleg starejših ogledalo čim več mladih ljudi, katerih večina se žal premalo zaveda zgodovinske pomembnosti tistega časa za našo državo.