Zavrnili ukrepe SDS proti krizi
V petek je državni zbor ves dan obravnaval predloge poslanske skupine SDS za izboljšanje gospodarskega in socialnega položaja in jih po maratonski razpravi zavrnil, enako tudi vseh pet predlaganih zakonov.
Ljubljana - Z njimi naj bi spodbudili gospodarsko rast. Predlagatelji opozicijskega svežnja ukrepov so vladi očitali prepočasno ukrepanje v boju proti krizi, premier Borut Pahor pa pravi, da vlada "samozavestno stoji za tistim, kar je do zdaj naredila za blažitev posledic krize". Eden od predlogov SDS se nanaša na davek od dohodkov pravnih oseb: predlagali so znižanje splošne davčne stopnje in zvišanje investicijske olajšave za vlaganje v raziskave in razvoj. Splošna davčna stopnja bi se po tem predlogu znižala na 18 odstotkov v letu 2010. Koalicija je predlogu nasprotovala, češ da bi ogrozili sistem javnih financ, opozicijski SLS in SNS pa menita, da bi bilo novelo treba podpreti, saj naj bi ta med drugim povečala dotok investicij v državo. Predsednik SDS Janez Janša je prepričan, da so ukrepi vlade prepočasni. "Vlada je bila pogumna v besedah, vendar pa se je konkretnih ukrepov lotila s tresočo roko," je dejal Janša in dodal, da bi takoj potrebovali ukrepe. Zavrnil je očitke nasprotne strani, češ da bi se lahko v SDS začeli ukvarjati s krizo že v prejšnjem mandatu, s trditvijo, da je bilo slovensko gospodarstvo v letu 2007 v dobrem stanju. Koalicijski poslanci so menili, da je Janševa vlada v »zlati dobi« gospodarstva naredila veliko napak, opozicija pa je trdila, da so ukrepi sedanje vlade zoper gospodarsko krizo prepočasni in neučinkoviti.
Paket ukrepov za izboljšanje gospodarskega in socialnega položaja v Slovenji, ki je nastal v SDS, vsebuje 68 ukrepov, ki naj bi spodbujali tako proizvodno in investicijsko dejavnost podjetij kot tudi zasebno in državno potrošnjo, poleg tega pa naj bi poskrbeli za stabilizacijo in normalno delovanje finančnega sistema. Nanje so vezali tudi predloge novel petih zakonov: novele zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, novele zakona o dohodnini, novele zakona o davku na dodano vrednost, novele zakona o javnih financah ter zakona o pomoči gospodarstvu v času gospodarske krize s spodbujanjem zasebne potrošnje. Po dvajseturni razpravi so paket ukrepov SDS in predlagane zakonske novele poslanci z večino glasov zavrnili.