Številčne ocene že tretješolcem
V predlaganih spremembah zakona o osnovni šoli je predvidena tudi prestavitev začetka številčnega ocenjevanja iz četrtega v tretji razred.
Ljubljana - Prvi tuji jezik naj bo obvezen že v drugem razredu osnovne šole, številčno ocenjevanje pa naj se začne že v tretjem in ne četrtem razredu. To sta le dve spremembi, ki jih vlada predlaga v spremembah zakona o osnovni šoli, ki jih je prejšnji teden posredovala v obravnavo državnemu zboru. Po besedah ministra za šolstvo in šport Igorja Lukšiča predlagajo štiri področja sprememb, »ki so v resnici malenkostne, mogoče se bo za koga individualno izkazalo, da so velike«.
Predlog zakonskih sprememb med drugim predvideva preimenovanje t. i. vzgojnih predmetov; predmeti športna vzgoja, likovna vzgoja in glasbena vzgoja se bodo tako preimenovali v šport ter likovno in glasbeno umetnost, je pojasnil Lukšič. »Drugi tuj jezik v zadnji triadi ne bo več obvezen, ampak izbiren, obvezen prvi tuji jezik pa premikamo v drugi razred z možnostjo izbirnega predmeta v prvem razredu. Reorganizirali bomo tudi nacionalno preverjanje znanja, številčno ocenjevanje pa se začne v tretjem razredu in ne šele v četrtem,« je napovedal šolski minister. Z uvedbo številčnega ocenjevanja v tretjem razredu se po mnenju predlagatelja ohranja ravnotežje v pomembnosti posameznih predmetov in upoštevajo individualne razlike med učenci. V prvem in drugem razredu se pisno ocenjevanje ohranja.
Po novem bi imeli učenci možnost izbrati tri ure pouka izbirnega predmeta na teden, ob soglasju staršev pa lahko tudi štiri ure, zakon pa poleg obveznih in izbirnih predmetov uvaja tudi neobvezne izbirne predmete. Z njimi se za učence širi možnost dodatnega spoznavanja vsebin, ki jih še posebej zanimajo. Za učence v prilagojenem programu z nižjim izobrazbenim standardom šole ne bodo izvajale pouka neobveznih izbirnih predmetov.
Poleg šestega in devetega razreda je nacionalno preverjanje znanja predvideno tudi v tretjem in osmem razredu. Obvezno je za vse učence, razen v devetem razredu, kjer bo prostovoljno. Ob koncu tretjega razreda naj bi preverjali znanje iz slovenščine in matematike, ob koncu šestega razreda tudi prvega tujega jezika, pri osmošolcih bo tretji predmet izbral minister, pri devetošolcih pa šola izmed obveznih predmetov.