Poletje v vrtu
Ali potrebuje vrt v poletnem času, ko je lahko kar precej vroče, kakšno posebno nego?
Odgovarja Andreja Tomšič iz vrtnih centrov Kalia: »V tem času je predvsem pomembna zadostna oskrba rastlin z vodo. Da preprečimo prekomerno izhlapevanje vode iz tal, položimo okoli rastlin prekrivko iz organskih ostankov. Prav tako prekrivamo tudi tla okrog drevja, grmičevja in trajnic, ki se ne razraščajo pri tleh. Rastline zalivamo zgodaj zjutraj ali zvečer, ko vročina že popusti. Če se le da, pri zalivanju pazimo, da ne omočimo listov. Redno zalivanje potrebujejo tudi balkonske rože in posodovke, še posebej če so posajene v glinena korita.
Vrtno trato kosimo poleti nekoliko višje kot spomladi. Primerna višina je 4-5 cm, saj prenizko pokošena kaj hitro porjavi in se posuši. Ne pozabimo tudi na redno zalivanje, zgodaj zjutraj ali zvečer. Še najbolje pa je, če imamo travne razpršilce, s katerimi je trata tudi enakomerno namočena. Na setev v vročih mesecih raje ne mislimo in se bolj posvetimo že obstoječi trati, ki v tem času potrebuje našo polno pozornost.
Tudi poletni sprehod po vrtu je prijeten. Če pri tem nekoliko bolj pregledamo rastline, je lahko tudi koristen, saj lahko v primeru znakov škodljivcev in bolezni pravočasno in primerno ukrepamo. Od škodljivcev dela v zelenjavnem vrtu težave predvsem črna fižolova uš, proti kateri je koristen mešan posevek fižola s šetrajem. Od bolezni sta nadležni solatna plesen in pepelasta plesen bučnic, ki okužuje kumare in bučke. Na vrtnicah je v tem času pogost pojav črne listne pegavosti in uši, če pa opazimo povešene poganjke, imamo opravka z vrtnično zavijalko. V tem primeru je najbolje, da poganjek odrežemo še nekaj centimetrov v zdravo tkivo.«