Zahtevajo rušitev bioplinarne
Predsednik okoljevarstvene organizacije Alpe Adria Green Vojko Bernard je napovedal vložitev zahtevka za rušitev bioplinarne v Zgornjih Pirničah.
Zgornje Pirniče – Mednarodna organizacija za zaščito okolja in narave Alpe Adria Green bo na Inšpektorat za okolje in prostor podala zahtevo po takojšnji rušitvi Bioplinarne Petač v Zgornjih Pirničah, je ta teden napovedal predsednik slovenskega društva Alpe Adria Green Vojko Bernard. »Zahteve še nismo podali, ker moramo še preveriti informacijo, ali je lastnik res začel graditi dodaten objekt, kakor smo prejeli informacije. V vsakem primeru pa smo prepričani, da je treba bioplinarno porušiti, saj ni bila zgrajena v skladu z izdanim gradbenim dovoljenjem, prav tako pa takšen energetski objekt ne sodi med stanovanjske hiše,« je pojasnil Bernard. Gradbena inšpekcija je sicer že januarja letos ugotovila, da je zgrajena v nasprotju z izdanim gradbenim dovoljenjem, in napisala sklep o rušitvi objekta. Nanj se je investitor Miha Petač oziroma podjetje Bioštrom pritožil, ministrstvo za okolje pa o pritožbi še ni odločilo.
Bioplinarna, ki že vse od odprtja junija lani ne obratuje, je hotela zaradi gradnje brez ustreznih dovoljenj pridobiti novo gradbeno dovoljenje, vendar ga zaradi nasprotovanja stranskih udeležencev v postopku, ki jih zastopa Alpe Adria Green, ni pridobila. Tudi na odločitev Upravne enote Ljubljana Šiška se je investitor pritožil na ministrstvo za okolje in prostor, ki je prejšnji mesec pritožbo zavrnilo, vendar ima investitor še možnost pritožbe na upravo sodišče. Ali jo je vložil, nam ni uspelo izvedeti.
»Poleg tega je bila za bioplinarno Organica Petač s strani upravljavca Bioštrom 18. februarja vložena vloga za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja, ki pa jo je investitor 13. aprila brez obrazložitve umaknil. Zaradi umaknitve vloge za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja bomo v Alpe Adria Green podali zahtevo na inšpektorat za okolje in prostor, ki je edini pristojen za vodenje postopkov, povezanih z gradnjo brez ustreznih dovoljenj, in zahtevali, da ustrezno ukrepa. Pričakujemo, da bo inšpektorat zaradi novih okoliščin podal sklep o takojšnji rušitvi bioplinarne,« pojasnjuje Bernard.
Ministrstvo za okolje in prostor je v zadnji odločbi ugotovilo, da je bilo osnovno gradbeno dovoljenje izdano za gradnjo hleva, naprave za bioplin, treh koritastih silosov, tovorne tehtnice, transformatorske postaje in stanovanjske hiše. Pri tem bi morali biti objekti za proizvodnjo plina vezani na objekte kmetije in hleva. »V konkretnem primeru je investitor bioplinarno že zgradil z objekti, ki jih prvotno gradbeno dovoljenje sploh ni vsebovalo, in z objekti v drugačni velikosti in na drugi lokaciji, kot je bilo dovoljeno z gradbenim dovoljenjem. Zgrajen pa ni niti stanovanjski objekt niti hlev, na katerega naj bi bil objekt bioplinarne tehnološko vezan. Vsakršno drugačno postopanje bi tako predstavljalo sprenevedanje, neupoštevanje določb predpisov in bi bilo nenazadnje tudi v nasprotju z načelom ekonomičnosti postopka,« je ministrstvo zapisalo v junijski odločbi.