Nekdanji Bitenjčani in okoličani

Odlomek iz članka Lojzeta Zavrla Odlomki iz življenja nekdanjih Bitenjčanov in okoličanov, objavljen v zborniku Na robu pojoče ravnine.

Loški grad, dne 26. julija 1703

Vsled patenta deželne gosposke ukazuje loško glavarstvo Gregoriju Hartmanu, bitenskemu županu, da preskrbi do prihodnje sobote večera ali pa do nedelje jutra 50 voz, izmed katerih naj bo vsak vprežen z dvema konjema ter naj jih pošlje v Kranj, da bodo vozili od tu pa do Jesenic vojaški provijant. Ako bi se ne ravnal po ukazu, plačal bi globe od vsakega voza po šest cekinov v zlatu. Vozniki dobe od vsakega stota na jedno miljo po tri krajcarje ali jeden groš nemške veljave kot odškodnino.

Andrej Šifrer in pustolovci iz Bitenj

Andrej je bil mlajši brat Franca Šifrerja – Kozinovega oča. Rojen je bil 30. novembra 1845 na Kozinovi kmetiji, Srednje Bitnje 30. Starša sta mu omogočila, da je kot eden redkih otrok v tistem času obiskoval gimnazijo in jo tudi uspešno končal.

V sebi pa je imel tudi nekoliko pustolovske žilice. Zato je po končanem študiju navdušil skupino mladih fantov, da so se odločili za potovanje preko luže. Tako se je 1867. leta zbralo v Ljubljani osem dogodivščin željnih mladeničev. Njihov cilj je bil ameriški divji zahod. Temu primerno so bili tudi oboroženi. Vsi so imeli revolverje in puške, nekateri pa celo dve.

Vkrcali so se na prekooceansko jadrnico in odpluli dogodivščinam naproti. Poldrugi mesec so se zibali na Atlantiku in končno prispeli v obljubljeno deželo, Združene države Amerike. Povsod, kjer so se pojavili, so vzbujali splošno pozornost zaradi svoje oborožitve, pa tudi oprave. Prav vsi so bili v gorenjskih narodnih nošah.

Andrej je nameraval nekaj časa preživeti v Severni Ameriki, potem pa odpotovati še na jug v Argentino, Brazilijo in Čile. Najprej pa je obiskal rojaka in misijonarja, poznejšega škofa Jakoba Trobca. Ta je živel v benediktinskem samostanu v St. Paulu v Minnesoti. Imela sta dolge in poglobljene pogovore. Nazadnje je Trobec navdušil Andreja za delo v misijonih. Tako je postal redovnik. Dobil je ime pater Vincenc. V duhovnika je bil posvečen 1872. leta. Potem je vse življenje deloval v Ameriki kot misijonar. Za njim sta prišli še njegovi sestri Marija in Katarina. Tudi onidve sta vstopili v benediktinski samostan in postali misijonarki.

Zgled patra Vincenca je vzpodbudil še nekatere sovaščane, da so prišli za njim v ZDA. To so bili Franc Ločnikar, poznejši opat benediktinskega samostana, Franc Rajgelj in dve njegovi sestri. Vsi omenjeni so vstopili v benediktinski red.

Pater Vincenc - Andrej Šifrer je umrl 19. oktobra 1929 v opatiji sv. Janeza Krstnika v Collegevillu v ZDA v 84. letu starosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 9. julij 2015 / 11:08

Sarcasm na Exitu

Kranj – Slovenske barve na novosadskem festivalu Exit (9. do 12. julij), sicer enem izmed največjih in uglednih evropskih festivalov, bo zastopala gorenjska težkometalna zasedba Sarcasm, ki je lani...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Povej, kaj sanjaš

»Bila sem v hišici mojega prijatelja, spet sem pospravljala. Kot vedno v sanjah in tudi v resnici se je zopet pojavila starejša ženska (zaradi katere sem že večkrat hotela zapustit...

Prosti čas / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Moji, tvoji, najini

Preteklo sredo smo se ustavili v studiu VPK na Kranjčevi ulici v Ljubljani in si ogledali nastajanje nove družinske nanizanke Moji, tvoji, najini, ki jo bodo začeli predvajati 1. oktobra,...

Prosti čas / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Slovenski Pink

V Slovenijo v teh dneh prihaja med tv-sporede nova, slovenska verzija srbske televizije Pink.

Prosti čas / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Ni ga čez Ambasado

Letos mineva petdeset let, odkar se je iz skromne slaščičarne začel razvijati Ambasada bar, eden izmed najbolj priljubljenih lokalov v Žireh.

Humor / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Živijo, jaz sem Michael

Po kakih pol ure je na bencinsko črpalko, kjer smo ga čakali, prišla naša kijevska naveza, Michael. Peš.