Izraz ljubezni do slovenstva
Letošnjega spominskega pohoda na Triglav se je udeležilo 653 pohodnikov, 571 se jih je povzpelo na vrh.
Pokljuka – »Vsi smo presenečeni nad tem, koliko ljudi se je povzpelo na Triglav. Tu ne gre za alpinistični podvig, ta pohod ni turizem, je izpričevanje naše slovenske zavesti,« je v soboto na Rudnem polju udeležence 26. spominskega pohoda na Triglav in številne druge, ki so prišli na zaključno slovesnost, nagovoril Ciril Zlobec.
Pohod, ki se ga je udeležilo 653 pohodnikov, sta tudi tokrat organizirala Združenje borcev za vrednote NOB Radovljica in koordinacijski odbor veteranskih organizacij za Gorenjsko. Že trinajsto leto zapored so prišli tudi pohodniki iz Ankarana, pohodniki, ki so se na pot odpravili z Nanosa, sodelovali so pohodniki s Kuma. Veterani vojne za Slovenijo so prišli po 180 km dolgi poti iz Zasavja, na Triglavu so bili tudi pohodniki iz z Bledom pobratenega Doberdoba, ki jih je spremljal župan Pavel Vižintin. Iz Radovljice pa so se na pot prek Ratitovca podali pohodniki, ki izbirajo redko prehojene gorske poti.
Množica, zbrana na ploščadi pred biatlonskim centrom, je stoje z aplavzom pozdravila letošnjega slavnostnega govornika Cirila Zlobca. »To, kar se dogaja, je najbolj avtentičen prikaz, kaj je slovenska zgodovina,« je nagovoril zbrane. »Žal se še vedno mnogi prepirajo, kdo je ustvaril zgodovino, kdo ima pravico, da jo poseduje. Zgodovina je, ko se človek, družba, narod zaradi zunanjih ali notranjih pritiskov dvigne nad samega sebe in je začuden nad tem, kar se je zgodilo. Eden od vrhov naše zgodovine je bil narodno osvobodilni boj. Z vseh vidikov je to, da se je naš narod uprl, ko je bil že razdeljen, ne samo okupiran, neverjetno. Ta narod je iz zmage v zmago pa tudi iz poraza v poraz in iz tragedije v tragedijo zrasel v narod, ki je enakovreden evropskim in svetovnim in je čez toliko let upravičeno terjal svojo državo. A zavedati se moramo, da po vsakem velikem dejanju nastopi obdobje vsakdanjosti, celo razočaranja. Zato je danes veliko malodušja, zlasti na ravni uradnega predstavništva naroda,« je bil kritičen Zlobec. »Ves svet zdaj živi morda eno najbolj vsakdanjih obdobij, ko so stare vrednote zgodovina, medtem ko se anarhično formirajo nova razmerja v družbi. A s spominom na to, kar smo bili nekoč, imamo lahko zaupanje vase. Lahko verjamemo, da bomo zmogli dostojanstveno preživeti tudi to krizo,« je dejal slavnostni govornik in še poudaril pomen dejstva, da so se na Triglav podali pripadniki različnih organizacij, na proslavo ob zaključku pa prišli predstavniki različnih inštitucij, ker »zgodovina ni samo tisti, ki je sprožil prvi strel, ki je podpisal prvo pogodbo. Narodna zgodovina je v celoti stvar vseh. Zato tudi heroji ne bi mogli biti heroji, če ne bi čutili, da je za njimi ves narod«.