Nekoč Kropp, danes Kropa
V Kovaškem muzeju v Kropi so s filatelistično razstavo zaznamovali 160 let pošte (1851-2011). Ob tem so izdali kopijo stare razglednice in pripravili priložnostni poštni žig.
Častitljivo obletnico kroparske pošte so v Kovaškem muzeju zaznamovali z odprtjem filatelistične razstave, na kateri je predstavljena zgodovina poštnega urada Kropa, poštni žigi od sredine 19. stoletja do danes in Kropa in okoliški kraji na starih razglednicah. Razstavo sta skupaj pripravila vodja Kovaškega muzeja, kustodinja Saša Florjančič in filatelist Igor Pirc iz Ljubljane, oblikovala pa jo je Barbara Bogataj Kokalj. »Na petih panojih predstavljamo zgodbo kroparskega poštnega urada skozi poštne žige in znamke, uporabili smo nekaj primerkov dopisnic iz bogate zbirke pošte, ki je prihajala iz Evrope v Kropo,« je povedala Florjančičeva. »Jedro razstave pa je izjemna zbirka znamk, žigov in razglednic, ki jo je za razstavo namenil Igor Pirc.«
Predstavljenih je 13 različnih žigov, ki so jih v Kropi uporabljali v sto šestdesetih letih, in trije priložnostni žigi, v soboto je bil na voljo še četrti, na ogled pa je tudi bogata zbirka razglednic iz Krope in okolice. »Filatelisti se običajno ogrejemo za določeno temo, ki jo raziskujemo do potankosti. Jaz sem se za Kropo odločil tudi zato, ker oba starša izhajata iz Krope, sam pa sem več let živel v Lipnici, je povedal Igor Pirc, sicer tudi predsednik Filatelistične zveze Slovenije, in dodal, da žige in znamke iz Krope zbira prek trideset let, nekaj izjemnih primerkov pa je v zadnjih letih kupil tudi na avkcijah po Evropi, med drugim tudi tisto, ki jo je prejel njegov pradedek Franz Pirc, ki je izdeloval in prodajal žeblje. Razstavo dopolnjuje tudi zbirka osemdesetih razglednic z motivi Krope in okolice od Lipnice, Podnarta, Dobrave, podob iz planin. »Predstavljene so razglednice iz konca 19. stoletja pa do leta 1968. Na njih se lepo vidi razvoj Krope in okolice, kraj pa je predstavljen tudi kot romarski kraj, center kovaštva, na ogled so motivi kulturnega doma in bazena iz petdesetih let, pa počitniško naselje Rdečega križa na Dobravi … Gre za prvo tako temeljito razstavo razglednic Krope doslej, dodaten pomen pa daje strokovna razlaga motivov in ponekod tudi zapisov na razglednicah.«
Ob razstavi so pripravili tudi priložnostni žig in znamko z motivom poročnega svečnika mojstra Joža Bertonclja. Filatelisti so tako na kopiji razglednice iz leta 1899, ki sta jo založila Kovaški muzej in Turistično društvo Kropa, v soboto lahko pošiljali pošto iz Krope za svoje zbirke. Zanimanja je bilo precej, saj so pošle vse znamke. Razstava bo v Kovaškem muzeju na ogled do konca avgusta.