Čestitke Sloveniji za dvajseti rojstni dan

(Odgovor na članek Razburjenje zaradi slavnostnega govora, GG 21. 6. 2011, str. 3)

Pokojni dr. Jože Pučnik, resnični oče samostojne Slovenije, je rad poudaril, da je demokracija samo pot, po kateri stopamo tako, da sami vedno znova odločamo o svoji usodi. Na pot, ki smo jo začeli s slovensko pomladjo, z zmago Demosa in z zmago v vojni za Slovenijo, smo kot člani EU in NATO ter z vstopom v šengensko območje lahko upravičeno ponosni.

 

Slovenija nujno potrebuje nov razvojni krog. Poosamosvojitveni razvoj je dobil največji zagon v letih 2004-08, ko smo prvič v zgodovini zmanjšali delež javnega dolga in se hitro približevali razvitosti EU. Žal je v zadnjih dveh letih povsem drugače in strašljiva rast javnega dolga kaže na odsotnost zavesti sedaj vladajočih, da nam domovina ni dana za neizmerno izčrpavanje pod geslom "za nami potop", ampak le v upravljanje za naslednje generacije. Gre za politično kulturo, za vrednote.

 

V resnici je šlo vedno za vrednote. Danes se z osebnimi diskreditacijami hoče preprečiti, da bi ljudje, ki vedo, kaj je vrednota domoljubja in so s svojim znanjem tako uspešno vodili Slovenijo in Evropsko unijo hkrati, sploh še kdaj dobili priložnost, da prevzamejo odgovornost za Slovenijo. Zato se ponavlja najbolj odvratna od vseh floskul: "Vsi so isti!" Pa nismo vsi isti! In nikoli nismo bili! Velik del politike je cele dneve molčal, ko je JLA razoroževala slovensko TO. Ker je to potekalo pod rdečo zvezdo, tako kot kasneje poskus okupacije Slovenije s strani JLA. Opustitve ukrepanja ne morem razumeti drugače kot v luči nagovora M. K. železarjem na Jesenicah, da »nekateri res govorijo o nekakšni samostojni Sloveniji, vendar jim tega ne bomo nikoli dovolili, ker vemo, da je naša edina domovina Jugoslavija ...!" Stari izvodi Gorenjskega Glasa so zlat vir ... V vojni za Slovenijo smo tako zmagali le zato, ker je bila Slovenija pripravljena - ker so nekateri nosili glavo na prodaj, da so nabavili vsaj del orožja, ki ga je zaradi veleizdaje dela politike pobrala JLA.

 

Tisti, ki so omogočili "mater vseh afer" - plenjenje orožja slovenske TO s strani JLA, že 20 let sprevračajo zgodovino. V njihovi (uradni) interpretaciji so najzaslužnejši osamosvojitelji oni sami, tisti, ki so njihovo veleizdajo morali popravljati z nabavami orožja kjerkoli in kakorkoli že (v pogojih embarga!), pa so v tej sprevrženi interpretaciji zgodovine ožigosani kot "trgovci z orožjem". In ker je slaba vest huda reč, je za preusmerjanje pozornosti vladajoča koalicija izdala celo kovanec in znamko, na katerih poveličuje znak pred dvajsetimi leti v vojni za Slovenijo poražene okupatorske JLA. Ob 20. obletnici osamosvojitve je dobil odlikovanje šef UDBE, ki jo je z molkom očitno sabotiral. Z evropskimi vrednotami sprto početje!

 

Za dno politične (ne)kulture je g. Bojan Potočnik grobo zlorabil proslavo osamosvojitve za sprevračanje dejstev in metanje blata na osamosvojitev. Očitne so osebne zamere, saj ga je odslovila vlada Janeza Janše. Toda sramotne Potočnikove "čestitke" Sloveniji za 20. rojstni dan potrjujejo le eno - da gre za vrednote. In vsaj toliko politične kulture, da bi razumeli, da za politična obračunavanja s sprevračanjem zgodovine na proslavah osamosvojitve Slovenije ne sme biti prostora. Le za čestitke in hvaležnost vsem, ki so Slovenijo pripravili na vojno in jo v vojni tako uspešno obranili, pri čemer so žal mnogi plačali najvišjo ceno - svoje zdravje in življenje, česar se ne sme pozabiti.

 

Čestitke Sloveniji bi najlepše povedali z besedami, ki so povzete naši himni, Prešernovi Zdravljici, in smo jih tolikokrat izrekli v tistih dneh: Bog živi našo domovino Slovenijo!

 

Mag. Branko Grims,

poslanec

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 28. junij 2017 / 13:27

Nova telovadnica za stražiške otroke

Kar nekaj generacij otrok je zaključilo šolanje na Osnovni šoli Stražišče, odkar je jasno, da potrebujejo novo telovadnico. Kot je na zadnji seji kranjskega mestnega sveta spomnil svetnik...

Objavljeno na isti dan


Železniki / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Najprej požar, zdaj poplave

Franc Trojar iz Železnikov je le štiri mesece užival v novem stanovanju, dokler ga januarja letos ni zajel požar. Pred tremi meseci ga je obnovil. Žal zaman, saj so ga povsem uničile poplave.

Mengeš / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Obnovljena Slovenska cesta

Obnova je stala 1,37 milijona evrov, hkrati pa so uredili tudi parkirišča pred Mercatorjem.

Gorenjska / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Komentar: Solidarnost je zmagala

Čeprav se zdi, da zaradi številnih obveznosti v zdajšnjem času le še hitimo drug mimo drugega, je nedavna naravna katastrofa pokazala, da imamo še vedno čut za stisko sočloveka. V najhuje prizadeti...

Kronika / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Pri Zbiljah umrl motorist iz Žirov

Zbilje – V sredo okoli 13.40 se je pri Zbiljah smrtno ponesrečil 35-letni Žirovec. Z motornim kolesom Suzuki se je proti Zbiljam vozil iz smeri Jeprce. Pri Zbiljah, kjer cesta pr...

Zanimivosti / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Glavna je ljubezen do drevja

Jože Mirtič iz Mojstrane je pravi strokovnjak za sadno drevje. Tudi letos se je razveselil obilnega pridelka jabolk, hrušk, sliv, marelic ...