Pokorni meščani sprejeli škofa
V soboto dopoldne je bila Škofja Loka spet taka kot v 17. stoletju: meščani so v pražnjih oblačilih odšli na promenado, zaživel je rokodelski sejem, vrhunec pa je bil obisk freisinškega škofa Janeza Frančiška.
Škofja Loka - Tako se je začel letošnji Historial, kulturno-zgodovinska prireditev z vrsto zgodovinskih in etnološko obarvanih dogodkov s poudarkom na krajevni dediščini loške preteklosti. Ko je bila Loka pod freisinškim gospostvom, se je pri svojih podanikih včasih oglasil njihov dušni in zemljiški gospod, njegova milost škof in knez freisinški. Letos so za uvod v tridnevno dogajanje spet uprizorili sprejem škofa Janeza Frančiška iz leta 1698. Meščani in gosposka so ga pričakali pri selških vratih v mesto, na Placu pa so ga sprejeli loški velmožje s samim mestnim glavarjem na čelu in mu na srebrnem pladnju izročili mestne ključe. Poklonili so se milostnemu gospodu in mu poročali, kako polna je mestna kašča, kako potekajo tukajšnje pravde in kako delovni, vdani in pokorni so mu meščani. Mestni »rihtar« ga je tudi povabil, naj naslednji večer »im personem« vodi coprniško krvavo rihto zoper coprnico Agato Schwartzkobler. Visokega gospoda so pozdravile topovske salve na gradu, in preden se je s spremstvom odpravil tja, je še milostno dal privolitev, da se začne cehovski in rokodelski sejem in naj kupčija prinese obilo prida prodajalcem in kupcem. Tistim, ki si bodo drznili goljufati, pa gorje … Tako se je v oblačilih in jeziku tistega časa začelo dogajanje, ki so mu poleg sejma poseben pečat vtisnili tudi igrarije in rokodelnice za otroke, historična glasba in plesi pod naslovom Musica Locopolitana, predstave in razstave za otroke in odrasle. Včeraj so Historial zaokrožili z mednarodnim posvetom Razvoj mest na ruševinah preteklosti, vsebinsko posvečenem letošnji petstoti obletnici velikega potresa na Slovenskem.
Letošnja novost pa je bilo odprtje Poti loških gradov. Trije so v srednjem veku tvorili enoten obrambni sistem mesta do potresnega leta 1511, Loški grad, Divja Loka in zgornji stolp na Kranclju. Po potresu je bil obnove deležen le prvi. V soboto so ob informativni tabli ob vhodu na Loški grad odprli tematsko pot treh gradov (odprl jo je župan Miha Ješe), ki bo povezala loške zgodbe in legende v novo turistično ponudbo. Na Kranclju pa so postavili leseno maketo stolpa, kakršen naj bi tam stal pred potresom.