Vabijo v zgodovinska mesta
Z vodnikom in zloženko Acta Slovenica Združenje zgodovinskih mest Slovenije domače goste vabi v enajst mest, med njimi tudi štiri gorenjska.
Škofja Loka - Knjižica vabi domače turiste v enajst slovenskih mest: Celje, Idrijo, Koper, Kranj, Novo mesto, Piran, Ptuj, Radovljico, Slovenske Konjice, Škofjo Loko in Tržič. Ob izidu so jo v Škofji Loki predstavili Mateja Hafner Dolenc, generalna sekretarka Združenja zgodovinskih mest Slovenije, Dejan Podgoršek, strokovni sodelavec združenja, in Aleksander Dolenc iz podjetja Radix, ki je projekt pripravilo in prijavilo na razpis Mesta in kultura. Zanj so prejeli tudi evropski denar (ves projekt je vreden 250 tisoč evrov), namenjen pa je promociji turistične ponudbe tematskih turističnih proizvodov. Z njim želijo izboljšati poznavanje slovenskih mest med domačimi in tujimi gosti, povečati potrošnjo in zadržati turiste v mestu dlje kot en sam dan. Da si tega želijo tudi v Škofji Loki in da imajo obiskovalcem kaj ponuditi, ravno ta konec tedna je zgodovinski festival Historial, je potrdil tudi župan Miha Ješe, ki si želi, da bi Škofjo Loko uvrstili na evropski turistični zemljevid. Pogoj, da mesto zaživi, pa je tudi zagotovitev več hotelskih zmogljivosti.
Poleg vodnika in zloženke se mesta predstavljajo tudi z drugimi promocijskimi pristopi, o vsakem od enajstih mest so posneli kratek film, jeseni pa bo izšel obsežnejši vodnik, v katerega bosta zajeti tudi Ljubljana in Maribor, ki sicer nista v omenjenem združenju. Projekt želijo nadaljevati tudi v prihodnje, in sicer nameravajo v povezovanju s tujimi turističnimi agencijami (zlasti držav, na katere meji Slovenija) ta šarmantna stara mesta približati tudi turistom od drugod. Najprej pa naj jih spoznajo domači izletniki, pravijo v Združenju zgodovinskim mest Slovenije, ki letos praznuje deset let delovanja in bo jubilej proslavilo v vsakem od enajstih mest posebej. V vodniku Acta Slovenica, kjer 110 ponudnikov ponuja svoje storitve in namige, kam v starih mestih usmeriti svoj korak, jih k obisku vabijo tudi z nagradno igro. Ob obisku katerega od ponudnikov, navedenih v vodniku, bo obiskovalec prejel nalepko. Od 15. junija do 1. septembra jih lahko zbere pet, deset ali petnajst, nato pa jeseni sodeluje v nagradnem žrebanju.