Previdno pri skokih na glavo v vodo
Kirurgi v Univerzitetnem kliničnem centru na leto obravnavajo približno petdeset poškodb, ki so posledica neprevidnih skokov na glavo v vodo.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana strokovnjaki pred začetkom poletne kopalne sezone opozarjajo na previdnostne ukrepe in spodbujajo ozaveščanje mladih o nevarnosti neprevidnih skokov na glavo v vodo, saj zaradi tega lahko pride do zelo hudih poškodb. Na leto kirurgi UKC Ljubljana obravnavajo približno petdeset takih poškodb, ki imajo lahko trajne posledice in bistveno spremenijo funkcijske zmožnosti telesa za celo življenje.
»Predvsem mladi bi se morali zavedati, da naj skrbijo za svojo varnost. Ko so v družbi ali celo pod vplivom alkohola, postanejo tudi bolj pogumni. Nekatere poškodbe pri skoku v vodo nastanejo prav zaradi neprevidnosti in mladostniške objestnosti, ko mladi naravnost izzivajo nesrečo. Če se poškoduje hrbtenica, je velika verjetnost, da pride tudi do poškodbe hrbtenjače, saj zlomljeno ali premaknjeno vretence pritisne na občutljivo živčno tkivo. Lahko pride do motenih funkcij pri gibanju rok ali nog, človek lahko postane tudi trajno invaliden,« je opozoril asist. dr. Miloš Vesel, dr. med., s Kliničnega oddelka za travmatologijo Kirurške klinike.
Zato je še kako pomembno, da se otroci navajajo na previdnost pri plavanju in skokih v vodo. Predvsem mladi fantje se velikokrat poškodujejo ravno zaradi svojega pretiranega »poguma«, ko skačejo na glavo v morje, na kopališčih v bazene ali v jezera. Ne prepričajo se o globini vode ali pa je voda tako motna, da se ne vidi dno; marsikdo pa niti ne zna pravilno skočiti na glavo.
V zadnjem času je tudi vse več poškodb hrbtenjače z nevrološkimi izpadi brez poškodbe same hrbtenice. Te poškodbe povzročijo naplastitve oziroma degenerativne spremembe v poteku vratne hrbtenice zaradi utesnitve hrbteničnega kanala. Do takšnih poškodb prihaja pri poškodovancih v srednjih letih in pri starejših.