Bohinjska voda, kitajski čaj
Grafiki dveh slikarskih kolegov Wang Huiquin in Črtomirja Freliha, bohinjska voda in kitajski čaj, znani naslovniki, klasična in elektronska pošta ... Avtorja bosta rezultate umetniškega projekta predstavila na razstavi še to jesen.
Cecconijev park v Bohinjski Bistrici je v soboto zvečer gostil nenavaden umetniški dogodek. Iz parka, kjer je Spomenik bohinjskemu dežju, je bilo namreč simbolično poslanih (oddanih) prvih nekaj pošiljk bohinjske vode z dodano vrečko kitajskega čaja in navodilom za pripravo. Umetniški projekt sta predstavila njegova snovalca, slikarska kolega Črtomir Frelih, po rodu z Nomenja, in Wang Huiquin, kitajska umetnica, ki že dolgo živi in ustvarja v Sloveniji. »Ko sva se pogovarjala o mojem spomeniku, ki stoji v parku v Bohinjski Bistrici, je Huiquin prišla na idejo, da bi z umetniškim projektom povezala kulturi obeh držav, Slovenije in Kitajske,« je povedal Frelih, Wangova pa dodala: »Kitajci pridelujemo odlične čaje, v Sloveniji pa je veliko kvalitetne vode, ki je potrebna za dober čaj.«
Umetnika sta tako pripravila grafiki: Wangova z motivom čajne skodelice, Frelih pa na temo bohinjskega dežja, ju v tehniki digitalnega printa nalepila na plastenki, vložila v škatlo, ki bo skupaj z navodili poslana na izbrane naslove na Kitajsko. »S tukajšnjo vodo naj bi prejemniki pošte skuhali kitajski čaj in obred priprave ter pitja čaja dokumentirali s fotografijami ali video posnetki in nama jih po elektronski pošti poslali nazaj,« je razložil Frelih. Jeseni bosta projekt zaključila z razstavo. Nekaj pošiljk sta skupaj s čajem podelila že na dogodku v Bohinjski Bistrici, druge (grafike so oštevilčene od 1 do 50) pa bosta v teh dneh poslala na Kitajsko. V navzočnosti bohinjskega župana Franca Kramarja je o zgodovini in pomenu čaja govoril prof. dr. Mitja Saje, čajni obred pa je ob spremljavi violinista Boža Ogorevca predstavila Feng Mei, ki je zapela tudi nekaj kitajskih pesmi.