Na slovesnosti ob stoletnici Groharjeve smrti je pred nabito polno dvorano v Sorici nastopil tudi Slovenski oktet. (Foto: Denis Bozovičar)

Grohar: slovenski, svetovni, soriški

V slikarjevi rojstni Sorici so v soboto proslavili stoto obletnico smrti slovenskega impresionista Ivana Groharja, osrednji dogodek letošnjega Groharjevega leta v občini Železniki.

Sorica - Zaradi vremenske negotovosti so dogodek izpred Groharjevega spomenika pred vasjo preselili v dvorano kulturnega doma, ki prav tako nosi njegovo ime. Premajhna je bila za vse domačine in goste, ki so prišli počastit spomin na velikega umetnika. Župan občine Železniki Mihael Prevc je v uvodnem nagovoru povedal, da so letos v občini razglasili Groharjevo leto in z njim povezali vrsto kulturnih, športnih in drugih dogodkov. Slikarju je posvečen tudi zbornik Železne niti. Da Slovenci pripisujemo pomen pri utrjevanju slovenstva zgolj poetom in literatom, je krivično, je dejal osrednji govornik, minister za šolstvo Igor Lukšič. Zato bi bilo prav, da to sliko dopolnimo tudi z drugimi kulturniki, ki so dosegli preboj slovenstva. Impresionistični slikar Ivan Grohar ima pri tem zagotovo velik pomen, saj je duh časa s to novo umetniško smerjo pripeljal v domovino, od tod pa v svet.

Grohar se je s prvo impresionistično sliko Pomlad v družbi drugih slovenskih impresionistov prvič predstavil na razstavi na Dunaju, kjer je bil deležen velikega uspeha, je povedal Andrej Smrekar, kustos iz Narodne galerije. Že naslednje leto je isto sliko spet razstavil na Dunaju pod naslovom Moja domovina. Sloviti Sejalec (slika je stala tudi ob odru kulturne dvorane v Sorici), ki je identifikacijska slika slovenskega impresionizma, je bil prvič pokazan v Trstu 1907, že tedaj pa je bil v njem prepoznan slovenski mit: pokončen kmet pooseblja kmečki narod, trdo delo, pogum, neupogljivost.

Zelo osebno je o slikarju govoril Miro Kačar iz Sorice, predsednik odbora za organizacijo prireditev ob Groharjevem letu, ki ga je občinstvo nagradilo z bučnim aplavzom. »Dragi Ivan,« ga je nagovoril, potem pa spregovoril o tem, kako so ga v življenju tlačili in zaničevali, a se je vedno pobral in ustvaril izjemne slike. Zaslužil bi si, da ga postavimo na oltar slovenstva ob bok Prešernu in Cankarju. Poleg tega, da je Grohar slovenski in svetovni slikar, pa je nekoliko samo soriški, je dejal Kačar, saj samo tu poznajo njegovo otroštvo, mladostne zgodbe in dekliške modele. O slikarju pa je spregovoril tudi pisatelj Janez Kajzer, ki ga je tako prevzelo Groharjevo slikarstvo in njegovo življenje, da je pred 33 leti o njem napisal knjigo Macesen. Na prireditvi ob stoletnici slikarjeve smrti je zapel Slovenski oktet, večer pa se je nadaljeval s koncertom Petra Lovšina.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 20. april 2012 / 07:00

Delati je dobro

Kaj se bolje sliši: delati je dobro ali dobro je delati? Je to eno in isto? Ko sem bil še rosno mlad in tega je že dolgo, so zdaj že pokojni pripovedovali, kako je bilo v naši vasi pre...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 14. junij 2011 / 07:00

24 ur košarke

Košarkarski klub Sava in Prošport center sta bila organizatorja prireditve 24 ur košarke, ki je potekala petnajstič.

GG Plus / torek, 14. junij 2011 / 07:00

Mravlca iz Tržiča

Urški Malovrh so vse bolj pri srcu daljši teki, ki ji predstavljajo tudi izziv za naprej.

GG Plus / torek, 14. junij 2011 / 07:00

Poljski tekači

Janez Ferlic, Andrej Mikelj, Stane Pernar, Boštjan Potočnik in Boštjan Urankar je peterica maratonskih tekačev, ki kilometre redno nabira na Sorškem polju.

GG Plus / torek, 14. junij 2011 / 07:00

Vinko Perčič: Zmage niso na prvem mestu!

Je tik pred zaslužnim pokojem. V Savi se je zaposlil leta 1963 in vse do danes ji je ostal zvest. Pet let je bil samostojni kalkulant, šest let vodja kalkulacij, nato je postal direktor sektorja...

Kultura / torek, 14. junij 2011 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Hrana nekoč

Po službi moram v trgovino po sadje in nekaj zelenjave. Ups, v Nemčiji ljudje umirajo zaradi kumar. Ne, baje so krivi kalčki. Ali pa tudi ne? Je hrana, ki jo kupujemo v trgovinah, sploh užitna? J...