Na slovesnosti ob stoletnici Groharjeve smrti je pred nabito polno dvorano v Sorici nastopil tudi Slovenski oktet. (Foto: Denis Bozovičar)

Grohar: slovenski, svetovni, soriški

V slikarjevi rojstni Sorici so v soboto proslavili stoto obletnico smrti slovenskega impresionista Ivana Groharja, osrednji dogodek letošnjega Groharjevega leta v občini Železniki.

Sorica - Zaradi vremenske negotovosti so dogodek izpred Groharjevega spomenika pred vasjo preselili v dvorano kulturnega doma, ki prav tako nosi njegovo ime. Premajhna je bila za vse domačine in goste, ki so prišli počastit spomin na velikega umetnika. Župan občine Železniki Mihael Prevc je v uvodnem nagovoru povedal, da so letos v občini razglasili Groharjevo leto in z njim povezali vrsto kulturnih, športnih in drugih dogodkov. Slikarju je posvečen tudi zbornik Železne niti. Da Slovenci pripisujemo pomen pri utrjevanju slovenstva zgolj poetom in literatom, je krivično, je dejal osrednji govornik, minister za šolstvo Igor Lukšič. Zato bi bilo prav, da to sliko dopolnimo tudi z drugimi kulturniki, ki so dosegli preboj slovenstva. Impresionistični slikar Ivan Grohar ima pri tem zagotovo velik pomen, saj je duh časa s to novo umetniško smerjo pripeljal v domovino, od tod pa v svet.

Grohar se je s prvo impresionistično sliko Pomlad v družbi drugih slovenskih impresionistov prvič predstavil na razstavi na Dunaju, kjer je bil deležen velikega uspeha, je povedal Andrej Smrekar, kustos iz Narodne galerije. Že naslednje leto je isto sliko spet razstavil na Dunaju pod naslovom Moja domovina. Sloviti Sejalec (slika je stala tudi ob odru kulturne dvorane v Sorici), ki je identifikacijska slika slovenskega impresionizma, je bil prvič pokazan v Trstu 1907, že tedaj pa je bil v njem prepoznan slovenski mit: pokončen kmet pooseblja kmečki narod, trdo delo, pogum, neupogljivost.

Zelo osebno je o slikarju govoril Miro Kačar iz Sorice, predsednik odbora za organizacijo prireditev ob Groharjevem letu, ki ga je občinstvo nagradilo z bučnim aplavzom. »Dragi Ivan,« ga je nagovoril, potem pa spregovoril o tem, kako so ga v življenju tlačili in zaničevali, a se je vedno pobral in ustvaril izjemne slike. Zaslužil bi si, da ga postavimo na oltar slovenstva ob bok Prešernu in Cankarju. Poleg tega, da je Grohar slovenski in svetovni slikar, pa je nekoliko samo soriški, je dejal Kačar, saj samo tu poznajo njegovo otroštvo, mladostne zgodbe in dekliške modele. O slikarju pa je spregovoril tudi pisatelj Janez Kajzer, ki ga je tako prevzelo Groharjevo slikarstvo in njegovo življenje, da je pred 33 leti o njem napisal knjigo Macesen. Na prireditvi ob stoletnici slikarjeve smrti je zapel Slovenski oktet, večer pa se je nadaljeval s koncertom Petra Lovšina.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 11. julij 2023 / 23:29

Letos dve diamantni maturantki

Splošno maturo je v spomladanskem roku uspešno opravilo 91,6 odstotka kandidatov, poklicno maturo pa 89,2 odstotka vseh kandidatov.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Sedmica: Balkanski kotel

Glede na zgodovinska dejstva, smo Slovenci pretirano skromen narod.

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Treba se je bilo znajti, ali pa je bilo po tebi

Hvala Bogu tudi za posteljo, ki jo imam, a veste, koliko ljudi je takih, ki nikoli ne vedo, kam bodo položili svojo trudno glavo?

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Med sosedi 78

Znano koroško smučišče Osojščica/Gerlitzen je priljubljeno tudi med slovenskimi smučarji, saj je izvrstno urejeno in opremljeno, poleg tega pa do njega ni daleč, še posebej skozi Karavanški predor.

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Iz starih časov: Manica Komanova

Ko smo v minulem letu v tem podlistku obujali stare čase na Gorenjskem, smo se največkrat sklicevali na knjižico, ki jo je leta 1928 objavila Manica Koman, Na Gorenščem je fletno.

GG Plus / sobota, 23. februar 2008 / 07:00

Računalnik in jaz: Diagnoza od doma

Vse vas boli, komaj hodite, smrkate, vročino imate, boli vas glava, napor je že to, da morate biti pokonci. Ni kaj, potrebno je oditi k zdravniku.