Več časa za bolnika
Referenčne ambulante pomenijo pomemben napredek v timski obravnavi pacientov v ambulanti družinske medicine, smo slišali na predstavitvi ene prvih takih ambulant v Železnikih.
Železniki - Ministrstvo za zdravje je uvedlo referenčne ambulante družinske medicine, nekatere so začele delati že v aprilu. »Sto pet jih bo letos, od tega do septembra šestdeset, preostale pa do konca leta. Cilj je, da do konca leta 2012 deluje dvesto referenčnih ambulant, potem pa postopoma še druge,« je na nedavni predstavitvi povedal prim. Dean Klančič, član Projektnega sveta referenčnih ambulant družinske medicine. Poleg zdravnika in medicinske sestre paciente v referenčni ambulanti spremlja tudi diplomirana medicinska sestra.
Zdravniki, ki so se odločili za referenčno ambulanto in so bili zanjo izbrani po kriterijih, že imajo svoje paciente, ki so avtomatično vključeni v novo obravnavo; drugi pacienti se ne morejo prijavljati v referenčno ambulanto.
Med referenčnimi ambulantami, ki že delujejo, je ambulanta Branka Koširja, dr. med., v Železnikih. »Diplomirana medicinska sestra skrbi predvsem za urejene kronične bolnike in za izvajanje preventivnih pregledov. Cilja sta dva: prvi je izboljšati kakovost oskrbe pacientov, ki so opredeljeni pri osebnem zdravniku, drugi cilj pa je olajšati delo predvsem s tistimi pacienti, ki lahko opravijo obisk ambulante brez pregleda pri zdravniku; s tem zdravnik lahko posveti več časa pacientom, ki so res bolni. Opažamo, da kronični bolniki potrebujejo stalno izobraževanje, da niso prepuščeni sami sebi, in to vrzel bo diplomirana medicinska sestra lahko dobro zapolnila,« je povedal zdravnik družinske medicine Branko Košir in dodal, da veliko pacientov potrebuje samo »besedo«, za kar bo tudi na voljo diplomirana medicinska sestra.
»Referenčna ambulanta ni nova institucija v zdravstvenem sistemu, ampak je predhodnica vsake bodoče ambulante družinske medicine. Eden od ciljev je tudi, da se postavijo nove, pravi standardi brez preobremenitev. V mislih imam ciljni evropski glavarinski količnik, ki je 1500 ljudi na tim družinske medicine,« je poudaril Dean Klančič. Zdravstvena zavarovalnica trenutno prizna polovični delovni čas diplomirane medicinske sestre. »Opažamo, da bo to zelo verjetno premalo. Normativ bo treba dvigniti na poln delovni čas diplomirane medicinske sestre,« pa je opozoril zdravnik.
Odzivi pacientov so v redu, je dejala diplomirana medicinska sestra Polona Panjtar: »Sicer še ne vedo točno, kaj so to referenčne ambulante, potem ko pa pridejo in jim razložimo, so zadovoljni, ker imamo zanje več časa, se jim lahko bolj posvetimo. Nekateri bi tudi šli kar takoj do zdravnika, ampak se vse lepo pomenimo.«