V Avstrijo po dvojno plačo
Od majske sprostitve trga dela je delo v Avstriji prek podjetja Trenkwalder našlo že okoli petsto Slovencev.
Ljubljana – Dober mesec je od odprtja trga delovne sile v Avstriji, Nemčiji in Liechtensteinu. »Avstrijska podjetja so do sedaj izkazala povpraševanje po približno tisoč delavcih. Po večini gre za visoko kvalificirano delovno silo in medicinsko osebje,« pojasnjuje Tomaž Medved, direktor Trenkwalder Slovenija, ki delavce išče tudi v poslovalnici na Jesenicah. Podatki zavoda za zaposlovanje pa kažejo, da bi avstrijska podjetja takoj zaposlila vsaj 2200 delavcev iz Slovenije.
Do septembra in oktobra naj bi se to število zapolnilo, saj se delavci (in posredniki) srečujejo tudi z ovirami: poznavanje jezika in priznavanje pridobljenega znanja (nostrifikacija diplom). »Večinoma je dovolj pasivno znanje tujega jezika, bolj strogi je le pri medicinskem osebju, kjer je jezik zelo pomemben,« pojasnjuje Medved. Jezik velikokrat ni ovira, saj se na delo čez mejo podajajo prebivalci ob njej, ki s tem jezikom živijo.
Plačila v Avstriji so za slovenske delavce spodbudna. Višja medicinska sestra lahko tako pričakuje dvakrat višjo plačo, pravi direktor in dodaja, da je to največkrat tudi motiv delavcev za zaposlitev v drugi državi. Avstrijska delovna zakonodaja je sicer nekoliko drugačna od slovenske, kar pomeni, da so plače višje, velikokrat zaposleni prejmejo tudi 14 plač letno, ne poznajo pa regresa, božičnice, prevoza na delo oziroma je vse to odvisno od dogovora med delodajalcem in delojemalcem.
»Avstrijska podjetja povprašujejo po varilcih, voznikih, kovinarjih …, nižje kvalificirani delavci pa ne pridejo v poštev,« pojasnjuje direktor. Ta podjetja prihajajo iz Koroške (Beljak in Celovec z okolicama) in Štajerske. Druga območja, kjer niso možne dnevne migracije, so manj atraktivna. »Danes imamo 550 prijav iz vse Slovenije, približno desetina odpade na Gorenjce, ki nas večinoma obiščejo na Jesenicah,« pravi Medved. Trenkwalder Slovenija ima tudi okoli sedemsto zaposlenih, saj podjetje tudi posoja zaposlene in ne le posreduje delo. Avstrijska podjetja večinoma zaposlujejo. Povpraševanj iz Nemčije in Liechtensteina pa je manj, vendar obstaja – po medicinskem osebju.