Gospodarstvo se krepi
Gospodarska aktivnost se je v prvem četrtletju (v primerjavi z istim obdobjem lani) okrepila za dva odstotka. Še vedno najslabše gradbeništvo in finančni sektor.
Ljubljana – Struktura gospodarske rasti kaže (v prvem četrtletju je za dva odstotka presegla lansko raven) nadaljevanje lanskih trendov – izvoz pospešeno raste (za 10,6 odstotka višji kot lani v prvih mesecih, povečal se je tudi izvoz storitev), medtem ko aktivnosti v gradbeništvu še padajo. V prvem četrtletju se je BDP povečal za 0,3 odstotka, glede na prejšnje obdobje, k okrevanju gospodarstva pa je še največ prispevalo tuje povpraševanje, kar se odraža tudi pri krepitvi investicij v opremo in stroje.
»Slovenski blagovni izvoz je ob nastopu krize beležil enega največjih padcev v EU, od druge polovice leta 2009 pa relativno hitro okreva,« pojasnjuje Boštjan Vasle, direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Domača potrošnja se ohranja na približno dvoodstotni ravni in izhaja iz potrošnje gospodinjstev ter investicij v stroje in opremo, gradbene investicije se še vedno zmanjšujejo. »Med dejavnostmi najslabše rezultate še naprej beležijo v gradbeništvu, kjer je aktivnost v prvem četrtletju dosegla najnižjo raven v času krize, pa tudi v finančni dejavnosti še ni znakov okrevanja,« pravi Vasle. Podatki o zaposlovanju kažejo, da se je zaposlovanje v javni upravi umirilo, v prvih mesecih leta je bilo zaposlenih celo manj kot v enakem obdobju lani, v drugih dejavnostih javnih storitev se je zaposlovanje upočasnilo.
Medletna inflacija se je maja povišala na 2,2 odstotka. Gibanje cen je bilo pri večini skupin cen skladno s pričakovanji (posledica sezonskih nihanj) – še najbolj so se povišale cene hrane in pijače. Inflacija ostaja nižja kot v povprečju evrskega območja, kar je posledica proticikličnega zniževanja trošarin na tekoča goriva in učinka znižanja subvencioniranja cen šolske prehrane.