
Veslaški in eko razpoloženi Bled
V soboto je Bled gostil zanimivo veslaško prireditev. Dan prej smo spoznali še ogroženo slovensko samoniklo vrsto skorš, Kamničani pa so konec tedna dobili svojo deželo nakupov.
Na sobotni BMW eko regati je na dvestometrski progi Blejskega jezera sodelovalo 32 četvercev s krmarjem iz 32 slovenskih podjetij, organizatorji regate pa so tako tudi predstavili potek prave veslaške regate in napovedali prihajajoče svetovno prvenstvo v veslanju. Eko regate se je udeležila tudi ekipa našega časopisa. Eko regate se je udeležila tudi ekipa našega časopisa: Marko Prezelj - prvi veslač, Slavko Zupanc - drugi veslač, Grega Flajnik - tretji veslač in Bojan Čare - krmar.
Če ne veslaš pravilno, se lahko celo poškoduješ in plavaš, so že v petek na treningu ugotavljale skoraj vse ekipe veslaške eko regate. Na srečo so za varnost in pravilno tehniko skrbeli izkušeni veslači pod vodstvom večkratnega udeleženca olimpijskih iger Mihe Piriha. Vsak čoln je imel svojega glavnega veslača - strokerja, kot ga imenujejo po angleško, drugi pa so morali spremljati njegove gibe in mu slediti. Dokler so veslali počasi, je še nekako šlo, ko pa so hoteli hitreje in močneje, se je stvar zapletla. Z vesli so 'mahali, kot bi lovili muhe', čoln se je začel nagibati in na koncu so se vesla zataknila med seboj, kar je čoln ustavilo. »Najprej stegni noge, šele nato z rokami naprej, v vodi je veslo tik pod gladino, veslo po zraku vlečeš počasi. Glej, kaj delam jaz. Vleci elegantno. Gremo zdaj na polno! Ne veslaj kot en pletnar, dajmo hitreje,« so bile besede glavnega veslača.
V petek, dan pred eko regato, pa so na Bledu pripravili še okolju prijazen dogodek: na regati sodelujoči podjetniki so skupaj s slovenskimi osnovnošolci tik ob blejskem športnem parku posadili 160 mladih dreves ogrožene vrste skorš. Del sredstev so namreč organizatorji ob tej priložnosti namenili tudi za donacijo eko osnovnim šolam in zasaditev 320 dreves - nekaj so jih že na začetku pomladi posadili pred osnovnimi šolami, preostala pa v petek v novem spominskem parku Svetovnega prvenstva v veslanju na Bledu 2011. Drevesa so posajena ob trasi, na kateri Blejci v prihodnjih letih načrtujejo gradnjo kolesarske steze. Vsako od njih ima tudi ploščico z imenom podjetja in osnovne šole, prejemnice donacije.
Konec tedna pa je bil zanimiv tudi za Kamnik, saj so odprli novo deželo nakupov. Natalija Glogovšek iz novomeške Qlandie pravi, da je sicer kamniška v primerjavi z njihovo precej manjša, pa vendar je bila na dan odprtja zelo oblegana. Predvsem trgovine z obutvijo in oblekami so imele največ obiska. Ljudje so sicer bolj gledali kot kupovali, sem ter tja pa vseeno izkoristili ugoden nakup ob odprtju.