Predelava bele žlindre v podjetju Acroni – poziv jeseniškemu občinskemu svetu
V kulturnem domu na Slovenskem Javorniku sem se v torek, 10. maja, skupaj z drugimi krajani Koroške Bele, Javornika, Lipc in Blejske Dobrave udeležil predstavitve predelave bele žlindre, ki jo bo za Acroni izvajalo podjetje Harsco.Po zaključku dokaj splošne, kratke, predvsem pa zelo površne predstavitve procesa predelave so krajani predstavili številne pomisleke glede predelave bele žlindre, predvsem iz vidika škodljivih vplivov na okolje. Nanizali so številne negativne izkušnje, ki jih imajo z obratovanjem železarne in s sedanjim podjetjem Acroni, prazne obljube, ki so jih bili skozi zgodovino deležni in predstavili povsem nemogoče življenjske razmere ob deponiji žlindre.
V uri in pol razprave je bilo več kot očitno, da so investitorji trdno prepričani, da jim bo vsa dovoljenja za obratovanje uspelo pridobiti. Pogodbo s podjetjem Acroni so namreč podpisali že avgusta 2010, šele oktobra 2010 pa so v Sloveniji registrirali podjetje ter pričeli postopek pridobivanja dovoljenj?!?
Žal na predstavitvi ni bilo nobenega predstavnika države, ki bi strokovno zastopal tudi interes krajanov in pojasnil pravno podlago za takšno predelavo, zakonske omejitve, pogoje, ki jih bo investitor moral izpolniti za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja ter način neodvisnega monitoringa. V dvorani so bili sicer prisotni predstavniki Občine Jesenice in KS Javornik-Koroška Bela, ki pa so bili ves čas modro tiho.
Zaradi številnih pomislekov in obtožb je bila na koncu kljub vsemu sprejeta neformalna odločitev, da pobudo na tem področju prevzameta občinski svet Občine Jesenice ter njegov Odbor za okolje in prostor. Treba bi bilo namreč pridobiti posamezne odgovore tudi od Ministrstva za okolje in njegove agencije, ki bo dovoljenje izdala, ter sprejeti odločitev, kdo in kako bi lahko v imenu krajanov in lokalnega interesa vstopil v celoten postopek pridobitve okoljevarstvenega dovoljenja. S takšno odločitvijo smo se navzoči tudi razšli. Zato sem bil toliko bolj presenečen, ko je bilo naslednji dan v radijskih poročilih objavljeno, da »... so se na koncu strasti umirile ...«, poleg tega pa še izjava predsednice KS, ki je povedala, da »... se bomo še naprej pogovarjali ...«.
Krajani seveda nismo pomirjeni, ravno nasprotno. Verjetno prav nihče od krajanov iz dvorane ni odšel prepričan, da bo proizvodnja neškodljiva in ne bo poslabšala že tako degradiranega okolja. Prav nihče ni bil v celoti zadovoljen z odgovori. Zaskrbljeni smo še naprej.
Zato javno pozivam Občinski svet in njegov Odbor za okolje in prostor, da zahtevo krajanov po temeljiti preučitvi celotnega postopka ter možnosti vplivanja na postopek pridobivanja dovoljenja realizira. Pričakujemo, da se bodo v reševanje te problematike aktivno vključili ter prevzeli pobudo.
Robert Sušanj,
Koroška Bela