Za direktorja sedem kandidatov
Kar sedem kandidatov, ki izpolnjujejo razpisne pogoje, se je prijavilo za direktorja Prešernovega gledališča, Zveza kulturnih društev Kranj pa je vložila naznanilo nevestnega dela nekdanje občinske uprave pri prejšnjem neuspešnem izboru direktorja.
Kranj – Prejšnji teden se je zaključil razpis za direktorja Prešernovega gledališča v Kranju. Kot pravijo na kranjski občini, imena kandidatov v času postopka imenovanja niso javna, Komisija za vodenje postopka, ki jo je imenoval župan Mohor Bogataj, pa je imena sedmih kandidatov že posredovala v mnenje strokovnem svetu in svetu zavoda. Prav tako bo komisija s kandidati, ki vsi izpolnjujejo razpisne pogoje, opravila razgovore, nato pa bo o imenovanju direktorja odločal občinski mestni svet. Ali bo to že na junijski seji, še ni jasno, kot je ob odpovedi zaposlitve povedala nesojena direktorica, izbrana na prejšnjem razpisu Ivana Djilas, pa je na novem razpisu na bo več med kandidati. Prav njeno imenovanje v lanskem letu in nato zaplet ob uspešni tožbi zaradi nepravilnega postopka prejšnjega direktorja Prešernovega gledališča Boruta Veselka pa so spodbudili Zvezo kulturnih društev Kranj, da so naznanili sum kaznivega dejanja proti neznani osebi v kranjski mestni upravi.
»Kot predsednik pomembne ustanove civilne družbe imam za svojo dolžnost, da opozorim na nepravilnosti in morebitna kazniva dejanja občinskih funkcionarjev in uradnikov. V Kranjskem glasu je gospod Stane Boštjančič, upokojeni tožilec, navedel, da so prejšnji oblastniki poštenim opozorilom navkljub z izsiljeno politično odločitvijo podpisali pogodbo o zaposlitvi z Ivano Djilas. Tako so pristojne osebe (kdo konkretno je to, naj raziščejo pristojni organi) ravnale v nasprotju z obstoječo zakonodajo in so s svojim ravnanjem povzročile materialno in moralno škodo občinskemu proračunu in kranjskim meščankam ter meščanom. Gospa Djilasova bo, povsem upravičeno, občino tožila za povzročeno škodo. Upam, in to je bil tudi glavni razlog za podano naznanilo kaznivega dejanja, da bo Mestna občina Kranj kasneje iztožila povzročeno škodo od povzročiteljev te nemarnosti,« pravi Rastislav Rastko Tepina, mestni svetnik Stane Boštjančič pa si kot večina Kranjčanov želi, da Prešernovo gledališče vendarle dobi primernega vodjo.
»Direktor gledališča bi moral biti nekdo, ki bi bil kulturno gonilo Kranja, ne zgolj na področju gledališča, tudi širše. Dajati bi moral pobude za različne kulturne dogodke in bi v zvezi z gledališčem znal povezovati profesionalno in amatersko kulturo. Zato mislim, da bi moral živeti v Kranju, kar pa ni nujno. Nujno pa je, da pozna utrip mesta,« pravi Stane Boštjančič in dodaja, da bi moral direktor na svoja ramena prevzeti tudi gradbeno prenovo gledališča pa tudi, da bi moral poskrbeti, kar bi mu lahko uspelo s pomočjo politike, da bi kranjsko gledališče dobilo enak status kot gledališče v Novi Gorici ali Celju, ki se vzdržujeta s sredstvi državnega proračuna.