Asemblaži Valentina Omana
Danes zvečer bodo v Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost odprli obsežno razstavo del akademskega slikarja Valentina Omana. Drugi del razstave tudi v Galeriji Elektra.
Tokratna likovna razstava v kranjski Galeriji Prešernovih nagrajencev bo v znamenju zamejskega rojaka, akademskega slikarja Valentina Omana, ki živi in deluje v kraju Bekštanj/Finkenstein na avstrijskem Koroškem. Medtem ko je v GPN razstavljenih kar 67 Omanovih del, gre predvsem za večje formate, bo tokrat dvajset del na ogled tudi v Galeriji Elektra v poslovni stavbi Elektra Gorenjska, sicer tokratnega pokrovitelja razstave.
Valentin Oman se tokrat predstavlja predvsem z deli iz zadnjega ustvarjalnega obdobja, med katerimi so tako tista, ki jih je po skoraj desetletju nerazstavljanja na avstrijskem Koroškem lani predstavil v Beljaku, kot tudi povsem nova dela, ki jih je namenil prav za tokratno razstavo v Kranju. Posamezne manjše cikle na temo človeške figure in pokrajine predstavlja tako v pritličju kot v razgibanem razstavnem prostoru prvega nadstropja, medtem ko je najvišji prostor namenjen predvsem velikim formatom.
Na razstavi bo premierno predstavljen tudi dokumentarni film, posnet v umetnikovem ateljeju v Bekštanju, v katerem Valentin Oman prikazuje svojo posebno tehniko izdelave asemblažev, ki so pravzaprav sredica njegovega bogatega umetniškega opusa. Valentin Oman je dobitnik številnih uglednih mednarodnih nagrad in priznanj na področju likovnega ustvarjanja, v Sloveniji je leta 1981 prejel nagrado Prešernovega sklada, leta 2005 pa ga je odlikoval tudi avstrijski kancler W. Schüssel z avstrijskim častnim križem za znanost in kulturo 1. reda. Avtorja bosta po umetniški plati predstavila dr. Lev Menaše in dobra poznavalka njegovih del, umetnostna zgodovinarka Milena Zlatar.