Znova množično srečanje delavcev na Joštu (Foto: Tina Dokl)

Na Jošt zaradi tradicije in rekreacije

Tradicionalnega prvomajskega srečanja na Joštu se je spet udeležilo veliko število ljudi, ki jih tja privabljajo tradicija, rekreacija, druženje, morda vse bolj tudi delavska solidarnost.

Jošt - Vsakoletna prvomajska praznovanja mednarodne delavske solidarnosti, ki v spomin na žrtve delavskih demonstracij pred stoletjem v Chicagu potekajo tudi pri nas, so na shodih spet združila veliko ljudi. Na Joštu nad Kranjem, kjer je prireditelj srečanja Svet gorenjskih sindikatov, je bil letos praznični govornik predsednik sindikata Rajko Bakovnik. Spregovoril je o današnjem nezavidljivem položaju delavstva, o krivičnih in neprijaznih vladnih reformah, ki smo jim priča zadnje leto, o vse šibkejšem gospodarstvu, izgubljanju delovnih mest in krnitvi delavskih pravic. Rešitev iz zagat, blokad in skoraj nevzdržnih delovnih in življenjskih razmer pa vidi v uporu proti kršitvam veljavne zakonodaje, proti slabim zakonom, proti krivičnim reformam in v spoznanju, da se nič ne bo zgodilo samo po sebi, da k boljšemu položaju delavstva ne bodo prispevali ne politiki ne vlada ne delodajalci, pač pa ljudje sami. Spomnil je na neustavljivo moč povezanega delavstva.

Kaj ljudi vsako leto za praznik dela vleče na Jošt?

Ana Pogačnik iz Besnice: »V največji meri tradicija in rekreacija. Že prvomajska budnica nas predrami, da se odpravimo proti vrhu. Z možem sva že v pokoju in so sedaj mlajši v skrbeh za svoj položaj in delo. Kdor je priden, delo lahko dobi. Res pa je, da imajo zaposleni danes malo pravic.«

Sandi Ferjan z Luž: »Na Jošt prihajam zaradi delavske zavesti. Nekaj let nisem prihajal, sedaj pa sem po dvanajstih letih spet tu. Kot poklicni šofer sem imel veliko stika z Nemčijo, kjer sem videl, da sindikati za delavce znajo izboriti pravice. Pri nas pa so zaposlenim velikokrat močno kršene.«

Sara Tumpič iz Tržiča: »Kot študentka na lastni koži sicer še ne vem, kakšen je položaj delavcev. Na prvomajska srečanja pa sem s starši in prijatelji že nekajkrat prišla. Všeč mi je, ker se zbere veliko ljudi in ker je vselej prijetno druženje.«

Drago Selan iz Srednje vasi: »Na Jošt prihajam že več let, sedaj z ženo in prijatelji. Prvi maj je priložnost za druženje, kot sindikalist pa se zavedam tudi vse večjega pomena tega delavskega praznika. Danes se je treba za delavske pravice kar močno boriti, niso več samoumevne.«

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorje / / 12:26

Občinski in državni praznik počastili z igro

Minuli četrtek so se občani Gorij zbrali, da bi proslavili občinski in državni praznik ter obenem počastili zaslužne posameznike, ki s svojim delom pomembno prispevajo k lokalni skupnosti.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 16. marec 2009 / 07:00

Koncert samospevov in arij napolnil gorjanski dom

Dvorana kulturnega doma v Zgornjih Gorjah je bila prejšnjo soboto zvečer pretesna. Domačin Klemen Torkar, nekdanji pevec ansambla Storžič, ki se zadnji dve leti posveča klasičnemu pet...

Prosti čas / ponedeljek, 16. marec 2009 / 07:00

Belvijevci razveseljevali ob dnevu žena

Radio Belvi je pred kratkim v sodelovanju z eno od vrtnarij pred osmim marcem, praznikom žena, presenetil oskrbovanke domov starejših v Preddvoru in na Jesenicah. Mednje so razdelili 150 pomladni...

Prosti čas / ponedeljek, 16. marec 2009 / 07:00

Na Madžarskem okronali Taro

Dvajsetletna Blejka Tara Zupančič vsekakor sodi med najlepša slovenska dekleta. Številnim je poznana tudi kot finalistka lanskega izbora Miss Universe in kot model fantazije (08/09), pred kratkim pa j...

Šport / ponedeljek, 16. marec 2009 / 07:00

Na tekaških smučeh po planotah Slovenije

Sedem maratonov v sedmih dneh - 330 km v enem tednu oziroma 47 km povprečno na dan - po planotah Slovenije: Pohorju, Golteh, Veliki planini, Snežniku, Trnovskem gozdu, Jelovici in Pokljuki.

Kronika / ponedeljek, 16. marec 2009 / 07:00

Kriminal

Ukradli semafor Bistrica pri Tržiču - V noči na torek so neznani storilci ukradli prenosni semafor, ki je bil postavljen na delovišču regionalne ceste...