Andrej Robič: "Mislite, da bi lahko sodelavec pri 65 letih premetal sedem ton železa iz dneva v dan? Pa tudi ponoči, poleti v peklenski vročini? Ne, podaljševanje delovne dobe je zgolj odlaganje težav na kasnejša leta." (Foto: Gorazd Kavčič)

Ne ve, ali bo prost za praznik dela

Andrej Robič, vodja stavkovnega odbora v jeseniški Hidrii Rotomatiki

»Sodelavci mi zaupajo. Tudi v času stavke je bilo tako, čeprav večina ni stavkala. Slednji imajo svoje osebne razloge, predvsem strah, saj jim morda čez mesec poteče pogodba, morda so pravkar napredovali in niso tako zelo nezadovoljni s plačo, spet tretji si ne upajo nakopati zamere vodstva. Zelo malo je bilo tistih, ki so menili, da ne delamo v pravi smeri.«

Andrej Robič je v javnosti postal prepoznaven zadnji mesec, ko se je skupaj s približno sedemdesetimi sodelavci v Hidrii Rotomatiki odločil za stavko. Z njo so želeli doseči boljše plače in boljše delovne razmere. Prvo so dosegli brez formalnih pogajanj z vodstvom, ki je dan pred prekinitvijo stavke z vsemi sindikati podpisalo podjetniško kolektivno pogodbo, v njej pa zapisalo povišanje osnovnih plač za tri odstotke in določilo osemodstotni dodatek za štiriizmensko delo.

Robič je v jeseniški Rotomatiki zaposlen od leta 2000. Pravi, da je štiriizmenskega dela, kjer prosti dnevi niso določeni na sobote in nedelje, vajen. »Proizvodnja teče nepretrgoma, tega sem navajen. To mi zelo ustreza pri treningih, saj popoldne nerad tečem. Zato pa imam več časa zjutraj,« nam je povedal prejšnji teden, tik po odločitvi za prekinitev stavke.

Dela na hitrohodnih stiskalnicah ali po domače štancah, leta 2008, še preden je nastopila gospodarska kriza, je prevzel uvajanje novih sodelavcev. Jim bil mentor. »Tudi visoka fluktuacija je kazala na naše nizke plače in težke razmere za delo, predvsem poleti, ko je v proizvodnji peklensko vroče. Nekaj je moralo biti narobe,« pravi. S krizo je odhodov zaposlenih manj, naročil pa je bilo skoraj ves čas, tudi v času krize, veliko. Delavci v Rotomatiki pravijo, da delajo na polno.

Predsednik sindikata Neodvisnost je postal leta 2009, prej v jeseniškem podjetju sindikata niti niso poznali. »Sodelavci mi zaupajo. Tudi v času stavke je bilo tako, čeprav večina ni stavkala. Slednji imajo svoje osebne razloge, predvsem strah, saj jim morda čez mesec poteče pogodba, morda so pravkar napredovali in niso tako zelo nezadovoljni s plačo, spet tretji si ne upajo nakopati zamere vodstva. Zelo malo je bilo tistih, ki so menili, da ne delamo v pravi smeri,« o svojem sindikalnem delu pravi Andrej Robič.

Kot smo omenili prej, je prvi sindikalist jeseniške Rotomatike športnik. Maratonec. Za dosego cilja je pripravljen tudi dolgo potrpeti. Ob odločitvi za stavko je bil odločen, da morajo biti ob zaključku plače višje. »Lahko bi trajala pet minut ali pa teh deset dni. Lahko bi še več. Če bi se vodstvo pogajalo, bi lahko zaključili prvi dan,« meni sindikalist. Ko ga vprašamo, kako bo praznoval praznik dela, ne ve: »Veliko naročil moramo nadoknaditi, zato spet delamo na polno. Ne vem, ali bom prost za prvi maj. Morda bom kresoval jaz ali pa bo kateri od sodelavcev.«

Pred delavci, pa ne le v Hidrii Rotomatika, pa bo kmalu novo vprašanje: pokojninska reforma. »Imam posebno stališče,« najprej odgovori Robič in po premisleku razloži: »Ogromno davkoplačevalskega denarja se porabi neracionalno. Če bi ga zgolj dvajset odstotkov znali privarčevati in bi dali v pokojninsko, zdravstveno in druge blagajne, reform sploh ne bi potrebovali.« Podaljševanje delovne dobe po njegovem le odlaga težave za nekaj let, zato bi morali iskati drugo rešitev. V podjetju, kjer čuti utrip med delavci, pravi, da je morda le pet odstotkov zaposlenih takšnih, ki bi lahko delali do 65. rojstnega dne: »Ampak ne v turnusih in ponoči. Huh, mislite, da bi lahko pri tej starosti še premetali sedem ton železa? Nekateri imajo že ob abrahamu velike težave pri tem delu.« Na srečo bodo skoraj vsi maja prejeli za dobrih deset odstotkov višje plače.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Slovenci iz Argentine peli na Gorenjskem

Breznica - S pesmijo Pa se sliš', ki sta jo skupaj zapela slovenski pevski zbor iz Mendoze v Argentini in mešana pevska skupina Dr. France Prešeren iz Žirovnice, se je v župnijski cerkvi n...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / torek, 17. maj 2022 / 18:44

Sprehajalka srečala medveda

Sprehajalka je nanj naletela v soboto zjutraj v zaledju Koroške Bele.

Gospodarstvo / torek, 17. maj 2022 / 18:43

Predsednik zbornice je Marko Lotrič

Vodenje Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka je na četrtkovi skupščini prevzel Marko Lotrič.

Razvedrilo / torek, 17. maj 2022 / 18:41

Petintrideset let Hladnega piva v Kranju in Fehtarji na Kongresnem trgu

Legendarna hrvaška punk-rok skupina iz Zagreba Hladno pivo bo konec tedna koncertirala v Kranju. Beležijo že 35 let delovanja. Ob tej priložnost bodo izvajali uspešnice s prvih albumov in največje...

Nasveti / torek, 17. maj 2022 / 17:39

Sezamove bombete za piknik

S toplim vremenom prihaja tudi sezona piknikov. Na žaru spečemo nekaj mesa in zelenjave, pripravimo kakšno solato in vse skupaj ponudimo v mehki in puhasti sezamovi bombeti. Ja, o tem pikniku se bo...

Zanimivosti / torek, 17. maj 2022 / 17:38

Odprli park japonskih češenj

Vir pri Domžalah – Občina Domžale je v sredo, 11. maja, na Viru pri Domžalah odprla na novo zasajen park, ki krasi brežino reke Kamniška Bistrica in so ga poimenovali Park japonskih češenj Sakura....