Proslavili dan upora
Sedemindvajsetega aprila se spominjamo ustanovitve Osvobodilne fronte leta 1941. Na osrednji državni proslavi ob dnevu upora proti okupatorju, kakor se od leta 1992 imenuje ta praznik, je bil slavnostni govornik predsednik države Danilo Türk.
Ljubljana – Upor proti okupatorju je označil kot najpogumnejše dejanje v zgodovini slovenskega naroda, ko je bil ta sposoben prelomiti s pasivno preteklostjo. OF je nastala kot odgovor na okupacijo Slovenije v drugi svetovni vojni, njen namen pa je bil oborožen upor proti okupatorju do končne osvoboditve Slovenije. »V boju proti brezobzirni ideologiji fašizma in nacizma se je slovenski narod povezal s tistimi silami sveta, ki so zoper fašizem in nacizem bili tudi boj za civilizacijo, boj za pravično stvar, boj za boljši svet. Vse to, civiliziran, pravičnejši in boljši svet je bilo mogoče doseči samo z zmago nad nacizmom in fašizmom,« je dejal predsednik Danilo Türk in poudaril, da je bila Slovenija s tem bojem na pravični, zmagoviti strani.
Drugi prelom se je zgodil leta 1991, ko se je Slovenija razšla s takratno Jugoslavijo in se odločila za lastno samostojno državo. A tudi danes bi potrebovali prelom, in sicer prelom z zablodami naše tranzicije. Kot pravi predsednik Türk, moramo prelomiti z nebrzdano grabežljivostjo, s tajkunstvom, z omalovaževanjem pravosodja, odpravljati moramo korupcijo, razjasniti orožarske zgodbe in zavrniti potvarjanje zgodovine. Politiko pa predsednik poziva k takšnim odločitvam, ki bodo ustvarjale odgovore na izzive stalno spreminjajočega se okolja, to pa terja večjo odgovornost, resnost, boljše sporazumevanje in kompetentnejše odločanje. Za vse to potrebujemo privrženost temeljnim vrednotam, ki so vodile Slovenijo v prelomnih letih 1941 in 1991, to pa so pogum, zaupanje vase in odgovornost za skupno dobro, ki daleč presega interese političnih strank ali določene koalicije, je poudaril predsednik Türk.
Na osrednji državni proslavi je v umetniškem programu v režiji Dušana Jovanovića nastopil ženski pevski zbor Kombinat z razširjeno instrumentalno zasedbo pod vodstvom dirigentke Mateje Mavri.
Letos praznujemo sedemdeset let, odkar je bila v vili književnika Josipa Vidmarja v Ljubljani ustanovljena Osvobodilna fronta slovenskega naroda (prvotno imenovana protiimperialistična fronta). Ustanovitelji so bili komunisti, krščanski socialisti, sokoli in kulturni delavci. OF je nastala kot odgovor na okupacijo Slovenije v drugi svetovni vojni, njen namen pa je bil oborožen upor proti okupatorju do končne osvoboditve Slovenije.