Peku kredit s poroštvom države?
"Podpiram načrte novega vodstva Peka, ki se usmerja v razvoj in kader. Država mora prisluhniti podjetju," pravi Darja Radić.
Tržič – »Državnega poroštva danes ne morem zagotoviti, zato pa se bomo takoj po praznikih sestali v SID banki in se pogovorili. Najti moramo pravo obliko pomoči države za ambiciozen razvojni načrt Peka,« je ob petkovem obisku tržiškega obutvenega podjetja povedala gospodarska ministrica Darja Radić. Sedanje poslovanje Peka bremeni predvsem dobrih deset milijonov evrov izgube iz preteklih let, tudi dolg do dobaviteljev je visok, tehnologija pa zastarela.
Ministrica pravi, da je prijetno presenečena in optimistična, saj ima z novim vodstvom Peko tudi novo vizijo razvoja tako podjetja kot obutvene industrije v Sloveniji. »Peko ima prihodnost, zato država mora pomagati. Ne gre le za poroštvo, ampak podporo celotnega razvojnega načrta,« pravi Radićeva. »Danes imamo za šestdeset odstotkov več naročil kot v istem obdobju lani, hkrati pa veliko obveznosti za nazaj,« pojasnjuje predsednik uprave Janez Sajovic.
Težave pri reprogramiranju kreditov, ki jih je Peko najel lani, so prebrodili, ostajajo pa obveznosti do dobaviteljev. »Od ministrice smo dobili veliko optimizma, da bomo lahko šli v razvoj Peka in tudi dodatno zaposlovali,« je še povedal Sajovic in napovedal tudi nabavo prvih novih strojev po letu 1991. Obutvena industrija in s tem Peko sicer ne spada med strateške naložbe države, vendar ministrica Darja Radić meni, da je treba podjetje najprej sanirati, nato pa prodati primernemu kupcu: »Obutvena industrija ima tudi v Sloveniji prihodnost, še posebej, če bo v Tržiču zrasel tehnološko razvojni center z mednarodno oblikovalsko in obutveno šolo.«