S predstave Sandrin v izvedbi Gledališke skupine Gimnazije Kranj (Foto: Nace Grgorinič)

Sandrin, kje je že to?

V soboto je Gledališka skupina Gimnazije Kranj v Prešernovem gledališču premierno uprizorila dramo Sandrin, ki jo je napisal Ajdin Huzejrović.

Ne, ni prav pogosto, da si na odru osrednjega gorenjskega gledališča lahko ogledamo predstavo, ki so jo pripravili srednješolci, še manj, da gre za krstno uprizoritev enega izmed njih, tokrat dijaka tretjega letnika kranjske gimnazije. Izjeme potrjujejo pravilo. Po lanski uspešni uprizoritvi Ionescove Plešaste pevke se je gledališka skupina Gimnazije Kranj tokrat v novo sestavljeni zasedbi predstavila z dramo Sandrin, ki jo je napisal dijak Ajdin Huzejrović, režirala pa mentorica, profesorica Barbara Logar.

Glavni lik v drami, mladenič Erik (igra ga avtor besedila Ajdin Huzejrović), gledalce popelje v kraj Sandrin, ki še najbolj spominja na nekakšen sanatorij, v katerem so daleč od resničnega sveta ujeti v čas zaprti ljudje, ki sanjajo o nečem, kar jim »zunaj« ni uspelo narediti. V tej, lahko bi rekli, umobolnici namreč vsi pacienti, bržkone pa kar njeni trajni in neskončni stanovalci, še vedno sledijo svojim sanjam, ki so neuresničljive. Ti ljudje želijo diplomirati, biti top modeli, plesalke ali pa vrhunski violinisti, igralci glavnih vlog, mogoče »zgolj« biti ljubljeni, saj ko prideš enkrat v Sandrin, ti ne preostane drugega, kot da se boriš za svoje sanje. A brez napredka. Prebivalci sanatorija nikoli ne dosanjajo, ampak ostajajo ujeti sami vase, prepuščeni so času in živijo (mar živijo?) v brezizhodnosti.

Like iz Sandrina zgledno interpretira prava četica gimnazijcev: Eva Kryštufek, Urška Ušeničnik, Jan Košiček, Bela Horvat, Janez Sagadin, Maja Tomšič, Karin Piškur, Neža Rozman, Petra Gregorc, Anže Šlibar, Neja Šušteršič in Aleks Peternel. Kaj zgledno, dijaki se več kot odlično vživljajo v posamezne like. S strani režiserke Logarjeve dobro usmerjeni znajo iskreno pokazati čustva, kričijo, jokajo, se sprenevedajo, pozirajo …, njihova glasovna artikulacija je jasna in razumljiva, gib presega amatersko raven. Režija izpolnjuje dialoško moč teksta, oba pa dopolnjuje sicer minimalistična, a konkretna scenografija prof. Mojce Kranjc Zevnik. Vsekakor ne gre prezreti, da so predstavo odigrali »samo« dijaki. Spodbudno.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Avtomobilizem / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

24. Avtomobilski salon Slovenije maja 2009

Sekcija za osebna motorna vozila, ki deluje pri Trgovinski zbornici Slovenije in združuje večino avtomobilskih uvoznikov, je potrdila datum prihodnjega 24. Avtomobilskega salona Slovenije. Osredn...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 3. januar 2011 / 07:00

Moja žena je hladna kot led in mi ne da (8)

Iz prejšnjega nadaljevanja: »Najbolje bo, da avto odpeljete na cenitev, potem pa k mehaniku,« je še dodal policist in me mimogrede potrepljal po ramenu.

GG Plus / ponedeljek, 3. januar 2011 / 07:00

Vaš razgled

GG Plus / ponedeljek, 3. januar 2011 / 07:00

Šepetalnica za veter (28)

Pa vendar je napeto prisluškoval temu momljanju, zdaj ko se je dokončno odpovedal misli na spanje, poskušal iz šepetanja razbrati, kam za vraga jih peljejo, pa so v njega udarjali le d...

Kultura / ponedeljek, 3. januar 2011 / 07:00

Povezati kulturno dediščino in turizem

V stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju je na ogled arheološka razstava Železna pot, v Gorenjskem muzeju pa so ob tej priložnosti predstavili tudi kulturno-pohodniški vodnik z enakim naslovom.

Prosti čas / ponedeljek, 3. januar 2011 / 07:00

Radolfi snemal v Sloveniji

Davor Radolfi je slovenskim oboževalcem poklonil posebno glasbeno darilo. »Ker me slovensko občinstvo izjemno toplo spremlja že celotno mojo glasbeno kariero, sem se odločil, da...