Branko in Tanja Kalan ter Igor Stanonik

Zarodke teličkov presadili iz ene krave v druge

Na Kalanovi kmetiji na Okroglem so zarodke teličkov iz visoko mlečne in dolgožive krave Liske presadili v druge krave in telice, ki so potlej skoraj hkrati telile in "povrgle" pet zdravih teličkov.

V Sloveniji letno opravijo približno dvajset transplantacij zarodkov, na širšem območju Gorenjske od šest do deset, večinoma pri črno beli ali svetlo lisasti pasmi krav. Živali odbere selekcijska služba, v večini primerov bikovske matere ali selekcijsko zanimive živali, na primer za potrebe ohranjanja biotske raznovrstnosti. Glavno vlogo pri teh posegih ima Veterinarska fakulteta, ki pri izvajanju programa sodeluje z vsemi priznanimi rejskimi organizacijami na območju Slovenije.

Okroglo – Na kmetiji pr' Pogvajnu na Okroglem, kjer gospodarita zakonca Branko in Tanja Kalan, redijo trideset krav molznic in še približno toliko drugih goved. Glavna dejavnost je prireja mleka, ki ga prek Govedorejskega poslovnega združenja prodajajo v Italijo. Obdelujejo enajst hektarjev lastne in najete kmetijske zemlje, poleg močnih krmil dokupijo vsako leto tudi nekaj voluminozne krme.

Liska dala že 91.502 kilograma mleka

V čredi, ki šteje tri četrtine črno-belih in četrtino svetlo lisastih krav, posebno mesto zavzema štirinajst let stara krava Liska, ki je v življenjski dobi dala že 91.502 kilograma mleka ali največ med vsemi lisastimi na Gorenjskem. V desetih laktacijah je dala v povprečju 8210 kilogramov mleka s 4,12 odstotka maščobe in 3,18 odstotka beljakovin. Doslej je telila desetkrat, prejšnjo sredo so bili na kmetiji v pričakovanju že njenega enajstega telička. »Liska je dobra in zelo dolgoživa krava,« je dejal Igor Stanonik, vodja oddelka za živinorejo v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, in poudaril, da je te lastnosti podedovala po svojih starših. Njen oče, bik avstrijskega izvora Pikkobello, je na svoje hčere (vseh je bilo osemindvajset) prenašal dobre noge, ki so pomembne za dolgoživost, ter tudi odlično vime in visoko mlečnost. Mati Luna je telila desetkrat in dosegla za tisto obdobje dokaj visoko povprečno mlečnost – 5822 kilogramov mleka s 4,56 odstotka maščobe in 3,25 odstotka beljakovin.

Ker je bila Liska vseskozi tudi dobro plodna, se je selekcijska služba skupaj z rejcem odločila za embriotransfer, to je za prenašanje oz. za transplantacijo zarodkov. Najprej so kravo trikrat osemenili, nato so zarodke teličkov izpirali, pri tem so glavno delo opravili strokovnjaki Veterinarske fakultete. Skupaj so izprali deset zarodkov, osem od teh je bilo dobrih in so jih presadili v druge krave in telice v hlevu. Pri petih se je zarodek »prijel«, tako da so februarja letos vse v razmaku enega tedna telile. »Vseh pet teličkov – dva bikca in tri teličke - je zdravih,« je dejal gospodar Branko in dodal, da bodo teličke obdržali za nadaljnjo rejo, bikce pa bodo oddali v vzrejališče plemenskih bikov v Mursko Soboto.

Hitreje do večjega števila potomcev dobrih staršev

Kot je pojasnil doc. dr. Janko Mrkun, odgovorni vodja skupine za ravnanje z zarodki na Veterinarski fakulteti v Ljubljani, je pri embriotransferju oz. pri presajanju (transplantaciji) zarodkov pomembno, da so pojatveni ciklusi darovalke in prejemnic zarodkov usklajena. Pri darovalki s pomočjo hormonov spodbudijo ovulacijo večjega števila jajčec, osemenijo pa jo dvakrat ali trikrat v dvanajsturnih razmakih. Zarodke pridobijo tako, da jih izperejo s posebnim katetrom, ki ga vstavijo globoko v maternico sedmi dan po prvi osemenitvi. Potlej jih pod mikroskopom ocenijo in pripravijo za prenos ali pa jih globoko zamrznejo. Prejemnice zarodkov so običajno telice, ki morajo biti v pojatvi na isti dan kot darovalka. »Postopki so nekirurški niti ne predstavljajo večje nevarnosti za darovalko ali prejemnice zarodkov. Postopke, ki niso vezani na žival, opravimo v mobilnem laboratoriju, ki pri ravnanju z zarodki omogoča sterilne razmere,« pravi Janko Mrkun in poudarja, da so glavne prednosti tovrstne tehnologije večje število potomcev elitnih staršev, skrajševanje generacijskega intervala, hitrejši selekcijski napredek in varnejša izmenjava genetskega materiala (zarodek je praktično že oblikovana žival).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 4. julij 2014 / 10:23

Te neumne volitve

Ko smo šli aprila 1990 mnogi prvič v svojih življenjih na »ta prave« volitve, se nam je to zdelo prav imenitno, kakor da bi odkrili politično Ameriko. A demokracija, ki smo si jo takrat iz...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 22. april 2011 / 07:00

Karaoke na obisku

Obiskali smo opevano zabavo za samske, praznovali drugi rojstni dan z Vertigosom in se pridružili ljubiteljem karaok v tržiški Casi Latini.

Kranjska Gora / petek, 22. april 2011 / 07:00

Z električnim kolesom po Kranjski Gori

V TIC Kranjska Gora si je od danes naprej mogoče izposoditi kolo na električni pogon. Za dvorano Vitranc so uredili tudi javno dostopno elektro polnilnico.

Preddvor / petek, 22. april 2011 / 07:00

Pohod k bolnici Košuta

Bašelj - Minulo soboto je Občinski odbor borcev za vrednote NOB Preddvor organiziral spomladanski pohod k partizanski bolnici Košuta, ki je na višini 1034 metrov na poti iz Bašlj...

GG Plus / petek, 22. april 2011 / 07:00

Vaš razgled

GG Plus / petek, 22. april 2011 / 07:00

Kronika tedna

Rupar toži novinarja Nekdanji tržiški župan in državni poslanec Pavel Rupar na vrhniškem sodišču toži novinarja Tonija Perića, poročajo mediji. Tožba je povezana z af...