Mira Delavec (Foto: Tina Dokl)

Roman, napisan s srcem

Mira Delavec, doktorica literarnih ved, je po dveh znanstvenih delih o prvi slovenski pisateljici Josipini Turnograjski desetletje raziskovanja njenega življenja in dela zaokrožila z romanom Šepet rdeče zofe.

Dr. Mira Delavec je roman Šepet rdeče zofe prvič predstavila 8. marca v knjigarni Konzorcij v Ljubljani. Naslednja predstavitev bo v Novem mestu, 8. junija pa jo bo v obliki monodrame pod naslovom Pinka predstavila na gradu Turn v Preddvoru. To bo prispevek k občinskemu prazniku, ki ga v občini Preddvor julija proslavljajo prav v spomin na Turnograjsko, svojo rojakinjo.

Kako se vaša tretja knjiga o preddvorski rojakinji Josipini Urbančič Turnograjski razlikuje od prejšnjih?

»Prva knjiga Nedolžnost in sila temelji na arhivskem gradivu, na pismih, ki sta si jih pisala Josipina in njen zaročenec Lovro Toman. Druga, Moč vesti, je znanstvena monografija, tretja pa je roman, pisan v prvi osebi, kjer Josipina pripoveduje svoja doživljanja in občutke. Roman temelji na njenem resničnem življenju, na dogodkih iz njenega časa, kaj se je dogajalo na Dunaju, pa tudi v Preddvoru, kjer je živela na gradu Turn, kako jo je sprejemala družba, kako njeni sodobniki, vmes pa so tudi elementi moje fikcije. Težišče pa je na doživljanju ljubezni.«

Od kod naslov Šepet rdeče zofe?

»Naslov ni nastal naključno. Iz pisem med zaročencema sem razbrala, da je bila rdeča zofa kraj njunih pogovorov in najintimnejših trenutkov. Šepet pa zato, ker gre za nekaj, kar šepeta, pripoveduje, kar je tenkočutno, nežno …, kot bi Josipina šepetala svoje najgloblje občutke, ki jih je doživljala ob tem. V več letih prebiranja njenih pisem (gre za 1066 pisem) sem v sebi podoživela Josipino. In ko sem to brala kot dozorevajoča ženska, sem skušala napisati tenkočuten roman skozi oči ženske tistega časa. Pišem v sedanjiku, ki je nekaj brezčasnega in pomeni, da so misli Josipine kot Slovenke in kot pisateljice pomembne in aktualne še danes. Želela sem poudariti njeno iskrenost, ljubezen do Lovra, naroda in jezika. Ob tem pa roman odstira tudi tančico nastajajočega meščanskega salona na Slovenskem. V knjigi so vsi dogodki iz njenega resničnega življenja, sem si pa dovolila monolog, tudi pisma v tem romanu sem tokrat napisala sama in niso Josipinina, prav tako so misli, ki povezujejo roman, iz mojega življenja.«

Se tudi po desetletju raziskovanja še vedno osebno istovetite z Josipino Turnograjsko?

»Še vedno, a na zrelejši način. Z Josipino me druži ljubezen do naroda, slovenskega jezika, kulturne dediščine. Podobna pa sem ji tudi kot ženska, ki zna čutiti, ljubiti in odpreti globino svoje duše za pravo iskreno ljubezen.«

Pa roman Šepet rdeče zofe pomeni konec ukvarjanja s prvo slovensko pisateljico, pesnico, komponistko, vašo rojakinjo iz 19. stoletja?

»Zagotovo se bom z Josipino še ukvarjala. Po treh knjigah najbrž nekaj časa ne s pisanjem o njej, pač pa imam trenutno v mislih nekaj drugega. Nedopustno je, da grob Josipine Urbančič v Gradcu propada, zato želim prepričati naše pristojne organe, da ga zaščiti kot kulturni spomenik. Zanj sedaj plačujem sama, toda če ga hočemo ohraniti našim potomcem, je treba nekaj storiti. Doslej moja prizadevanja, ko sem trkala na vrata številnih pristojnih institucij, niso bila uslišana. Upam, da se bo vendarle našel posluh in poskrbelo za našo kulturno dediščino. Zelo pa si tudi želim, da bi se njena sobica na gradu Turn prenovila in nadgradila tako, da bo v resnici namenjena spominu pisateljice in njenim obiskovalcem. Lahko pa da bom napisala še kakšen roman o njej. Trenutno se ukvarjam s pisanjem o svojih poteh po puščavski Afriki in srečanjih s tamkajšnjimi ljudmi. Kar zadeva Josipinko, pa jo bom nedvomno še igrala, to bo ostalo vedno moje. Ko jo igram, je to poseben trenutek, ki mi daje občutek, da njena duša govori skozi moje srce. Zelo veliko mi pomeni in sem počaščena, da lahko Josipino Turnograjsko predstavljam na takšen način.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 3. julij 2007 / 07:00

Potrošnik zdravi jetra

Že nekaj časa ob stezah, poteh in po travnikih občudujem bleščeče in nenavadno modre cvetove navadnega potrošnika oz. cikorije (Cichorium intybus).

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 22. april 2011 / 07:00

Karaoke na obisku

Obiskali smo opevano zabavo za samske, praznovali drugi rojstni dan z Vertigosom in se pridružili ljubiteljem karaok v tržiški Casi Latini.

Kranjska Gora / petek, 22. april 2011 / 07:00

Z električnim kolesom po Kranjski Gori

V TIC Kranjska Gora si je od danes naprej mogoče izposoditi kolo na električni pogon. Za dvorano Vitranc so uredili tudi javno dostopno elektro polnilnico.

Preddvor / petek, 22. april 2011 / 07:00

Pohod k bolnici Košuta

Bašelj - Minulo soboto je Občinski odbor borcev za vrednote NOB Preddvor organiziral spomladanski pohod k partizanski bolnici Košuta, ki je na višini 1034 metrov na poti iz Bašlj...

GG Plus / petek, 22. april 2011 / 07:00

Vaš razgled

GG Plus / petek, 22. april 2011 / 07:00

Kronika tedna

Rupar toži novinarja Nekdanji tržiški župan in državni poslanec Pavel Rupar na vrhniškem sodišču toži novinarja Tonija Perića, poročajo mediji. Tožba je povezana z af...