Več revščine, več nasilja
Na radovljiškem Centru za socialno delo še vedno beležijo povečevanje števila upravičencev do denarne socialne pomoči.
Radovljica – Število upravičencev do denarne socialne pomoči narašča. Lani jih je bilo tako na območju, ki ga pokriva upravna enota Radovljica, to so občine Radovljica, Bled, Bohinj in Gorje, 5818, od tega 996 v prvih treh mesecih leta. Letos je številka že v prvih dveh mesecih presegla tisoč. »Najpogostejši razlogi za materialno stisko so izguba zaposlitve, nizki dohodki oziroma preživljanje izključno z denarno socialno pomočjo, dolgotrajna brezposelnost ali kratkotrajne zaposlitve ter s krediti obremenjeni dohodki in neredna nakazila osebnega dohodka,« je na nedavni novinarski konferenci pojasnila direktorica CSD Miloša Kos Ovsenik. »Eden od razlogov za tako veliko povečanje števila prosilcev za denarno socialno pomoč v zadnjem času pa je verjetno dejstvo, da so ljudje v času od začetka gospodarske in finančne krize porabili prihranke, se zadolževali in nato niso več zmogli več plačevati položnic – sledili so rubeži, deložacije."
Med negativnimi posledicami materialnih stisk prav gotovo izstopa povečanje nasilja v družini; v lanskem letu so beležili kar 146 primerov, kar je več kot še enkrat toliko kot leta 2008. »Revščina in brezposelnost zvišujeta število socialnih stisk, ki si jih marsikdo lajša z uživanjem alkohola, to pa povečuje možnosti za nasilne reakcije pa tudi za nasilje do samega sebe,« pojasnjuje psihologinja s Centra za socialno delo Barbara Otoničar. Kot pravi, v času krize opažajo tudi vse več tako imenovanega ekonomskega nasilja nad starejšimi, čeprav je, kot pravi, meja med solidarnostjo in ekonomskim nasiljem nad starejšimi pogosto zelo tanka.
Center za socialno delo za ljudi, ki se znajdejo v hudi materialni stiski, zagotavlja različne oblike pomoči. Del sredstev za to namenjajo tudi občine, a kot pravi direktorica Kos Ovsenikova, čeprav občinskih sredstev ni malo, ta do sredine leta ponavadi že poidejo.